Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Любопитно

Добави коментар

Май 23, 2012

Земетресението беше изненада дори за сеизмолозите от БАН. Причината е, че пернишкият район не е сеизмично активен за разлика от дупнишкия, който е най-активният за страната, обясни дежурната сеизмоложка в геофизичния институт към БАН Благовеста Бабачкова. Дори в Софийския район досега са били регистрирани повече трусове през годините в сравнение с Пернишко.
Според сеизмолозите става въпрос за "събуждане" на Пернишкия линеамент - разлом, който се намира близо до Витоша. Планината е активна и се "издига" както от северната страна, където е София, така и от юг, където е пернишкият разлом, и тогава се получават трусовете, обясни Бабачкова. Тя беше дежурна в офиса на БАН, минутки след като се разлюля земята, а след това на телефона на бюрото не спираха да звънят притеснени граждани. Връзка между пробивите за метрото в София и трусовете не е установена, успокои сеизмоложката.

Най-силното земетресение, регистрирано в района на пернишкия разлом, е от 1965 г. и е било с магнитуд от 4,5 по скалата на Рихтер, обясни проф. Николай Милошев, шеф на геофизичния институт към БАН (интервю с него виж вдясно). Според него в течение на доста години там се е натрупвало напрежение, което сега се е освободило. Проф. Милошев не скри, че това земетресение би могло да активизира и други зони в околността.

Според него обаче родните трусове нямат връзка със земетресението в италия, което беше само в неделя сутринта. Само до 17 ч в геофизичния институт бяха регистрирани над 100 вторични труса в района на Пернишко, които не са били усетени от хората, обясниха сеизмолозите. Малко след 20 ч снощи бяха усетени два нови труса с магнитуд между 3,1 и 3,6 по скалата на Рихтер. Освен на телефоните на геофизичния институт на БАН, информация за трусовете и силата им може да се намери и на сайта на американската служба за геоложки наблюдения http://www.usgs.gov.

Проф. Николай Милошев: Поклон пред родните строители

- Проф. Милошев, от каква степен нагоре по скалата на Рихтер трябва да се притесняваме, че земетресението може да се окаже разрушително?

- Проблемът е не само магнитудът на един трус, но и неговата дълбочина. Колкото по-дълбоко е едно земетресение, толкова по-надалече се разпространяват и “вълните” от люлеенето. Според мен трябва да направим реверанс към българските строители, защото при магнитуд от 5,8 степен няма сериозни разрушения у нас. При същата сила на труса в италия се говори за огромни щети и човешки жертви (виж долу). Така че ние сме щастливци в това отношение.

- Според вас доколко новите сгради са устойчиви на силни трусове?

- Новото строителство трябва да издържи до много по-висока степен на люлеене. А и не само новото. Сградите, построени веднага след 9 септември 1944 г., макар че не са били осигурявани за сеизмичност, са стабилни и здрави.  Панелните блокове, ако са направени както трябва и сглобките са изпълнени добре, имат възможност да се огъват и в известен смисъл са дори по-устойчиви. За всеки регион има точно определена степен на сеизмичност, на която сградите трябва да отговарят. За София е от 8-9 степен по скалата на Рихтер. Мисля, че същото е и за Перник.

- При трусове необходимо ли е от Гражданската защита да предупреждава по високоговорителите хората да напускат домовете си?

- Ако тръгне висока вълна по река Дунав, ние още при Виена ще знаем, че се задава голямо количество вода. Може да направим модел на прилива на вълната и да установим кога ще дойде в България и какво ще залее. Тогава има смисъл да се оповестява бедствието, защото имаме на разположение няколко часа, преди да дойде опасността. Докато при сеизмичната опасност е най-страшно, защото всъщност нищо не може да се направи. Знам, че такива предупредителни системи се използват например в Япония, за да се спре работата на атомната централа или да се отнеме напрежението на скоростния влак, за да спре. Но да се обадя аз след 5 минути и да ви кажа - има земетресение, е излишно.

- Вие лично къде ще спите в следващите няколко нощи?

- Вкъщи, разбира се, това изобщо не значи, че няма да се притеснявам. За съжаление не можем да се успокоим, че всичко свърши. Но това, че трусовете през деня ставаха все по-слаби и през по-голям интервал от време ме навежда на мисълта, че нещата се успокояват.

Източник: Труд

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив