Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Дискусии

Добави коментар

Апр 21, 2012

Коментари: 1

Закон за дейността на брокерите за недвижими имоти ще чисти бранша от непрофесионалисти, каза пред журналисти днес Лъчезар Искров, зам.-председател на Управителния съвет на Национално сдружение недвижими имоти.

Работна група сега пише текстовете на проекта, който ще е съобразен с европейския стандарт EN 15733 "Услуги на брокерите на недвижими имоти. Изисквания към предоставяне на услугите от брокерите на недвижимите имоти". Законът ще обхваща покупко-продажби на имоти, отдаването им под наем, както и маркетингови проучвания. 

Възможно е в закона да влезе и дейността управлението на имоти, но то вероятно ще отпадне, смятат в сдружението. С клаузите на новия закон ще се създаде Камара на брокерите на недвижимите имоти. 
Регистрация в камарата ще се прави, само когато се продават чужди имоти. Ако се търгуват лични, не е нужно да се става член на организацията. 

Ще се направи и задължителен регистър на фирмите - брокери на недвижима собственост, каза Страхил Иванов, член на управителния съвет на сдружението. В регистъра ще се вписват и агентите, физически лица, които правят сделките. Предлага се с новия закон да се въведе образователен ценз и квалификация за брокерите и така да се гарантира добро обслужване на клиентите. 
Хората с висше образование, но не по специалността, също ще полагат изпит пред камарата за професионална квалификация. 

Предлага се брокерите да си правят задължителна застраховка "професионална отговорност", както и с клиентите да се работи само с писмен договор. Не се очаква застраховката да вдигне цената на услугите, каза Иван Велков, председател на УС на сдружението, цитиран от БТА. 

Сега в Сдружението членуват 220 фирми с 1300 души. Хората, които обаче сега се осигуряват като посредници на недвижими имоти са 21-22 хиляди, съобщиха участниците в пресконференцията. Често зад тях не стои реален субект, който може да гарантира сделката, посочиха те. 

С влизането в сила на новия закон, част от тях няма да могат да упражняват професията, защото няма да отговарят на изискванията за ценз и организиране на дейността. Дейността ще се изпълнява само от вписани лица в публичния регистър. 
Брокерите за недвижими имоти трябва да имат офис, а не да сключват сделки в квартални кафенета. 

Сега в България работят повече от четири-пет хиляди фирми за недвижими имоти. Допреди четири години във Варна например, е имало над хиляда агенции за недвижими имоти, а сега са под двеста, каза Страхил Иванов.

В регистъра, воден от камарата, ще има такси, но те няма да са непосилни, според авторите на проекта. За членство в камарата ще се плаща членски внос, ще се събират приходи от квалификационни курсове и изпитите след тях. 

Димитър Танев, председател на Нотариалната камара в България посочи, че такъв закон е трябвало да бъде написан още в началото на 90-те години, защото пазарът е свободен още от демократичните промени. През недвижимите имоти минаха огромни суми пари, останали необложени, каза Танев.
 
източник dir.bg
 
 

Добави коментар

 

Коментари: (1)

А новия закон ще се регламентира професията на брокера и се очаква имиджа да се подобри, но каква е гаранцията, че непрофесионалистите ще спрат да правят сделки, още повече че в предварителния договор не се вписва посредника. От друга страна, кой ще проверява че сделката се прави чрез посредници и те са подписали договори с купувача или продавача - нотариуса ли? Някой виждал ли е проектозакона?

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив