Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Мар 20, 2012

Цените на жилищата у нас за последното десетилетие са се удвоили дори след отчитане на инфлацията, според доклад на Lloyds

България се нарежда на шесто място по ръст на жилищните цени за 10 години в глобалната класация на Lloyds TSB International. Според статистиката за последната година цените у нас са се понижили с 10%.

Подреждането показва, че цените на жилищните имоти у нас са се повишили със 106% за периода между третото тримесечие на 2001 и третото тримесечие на 2011 г. Изменението е изчислено като е взета предвид инфлацията на потребителските цени за периода.

общото повишение на цените у нас е повече от двойно по-високо от това, отчетено във Великобритания, която се нарежда на 13-то място в класацията.

Ръстът у нас изпреварва с близо пет пъти този в страните в еврозоната, които отчитат средно повишение от 23% в жилищните си цени за десетилетието.

Проучването на Lloyds показва, че развиващите се пазари са отчели най-големи ръстове в цените през последното десетилетие. общо четири от топ шесте пазара, оглавяващи класацията, са представители на развиващите се икономики. Сред тях са и трите пазара с най-големи повишения сред 32-те страни, включени в доклада.

Индия е начело на класацията с общ реален ръст от 284% за периода. Тя е следвана от Русия, Южна Африка и Литва, съответно с повишения от 209%, 161% и 143%. Хонконг се нарежда на пета позиция с ръст от 125% за десетгодишния период.

Закономерности

Цените на жилищата закономерно са отчели най-големи ръстове в онези държави, в които е регистриран и най-силен ръст на БВП. Изключителното повишение на цените в Индия отчасти отразява и ръст от 280% на БВП в страната за съответния период (14,3% годишно - бел. ред.), се казва в доклада на Lloyds.

Общият БВП е отчел ръст от общо 155% в 10-те страни с най-голямо повишение в цените от 2001 г. Това е близо четири пъти повече в сравнение с ръст от 43% на БВП на 10-те страни с най-ниски показатели на цените за периода.

Най-големите световни икономики пък са сред пазарите, които отчитат най-големи ценови спадове. Половината от шестте държави с най-големи спадове – Япония, Германия и САЩ – са членове на G8.

Япония отчита най-голям спад в класацията с понижение от 30% за общия период. Тя е следвана от Ирландия с 23%, Германия със 17% и Португалия с 11%.

Любопитен е още и фактът, че страните с най-големи ръстове в периода преди кризата отчитат най-слаби резултати след нея. общо четири от шестте топ пазара межди 2001 и 2007 г. са сред най-слабопредставящите се страни след този период. Това показва мащаба на балона и на краха на пазара, с които се характеризира изминалото десетилетие.

За последната година Хонконг е отчел най-голям ръст в цените – 14%, следван от Индия с 9%.

общо 20 от всички пазари в класацията са регистрирали спадове през последната година в сравнение с едва девет през 2010 г. Най-голям е бил спадът в Русия – 24%.

С оглед на бъдещето перспективата за жилищните цени в глобален план вероятно ще се решава отчасти от темповете на възстановяване в глобалната икономика и от събитията в еврозоната, както и от икономическите перспективи в отделните страни, коментира Сурен Тиру, икономист в Lloyds.

 

www.investor.bg
 

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив