Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Мар 15, 2012

Новата 2012 година започва успешно за имотния бранш, въпреки продължаващата криза. В Пловдив и в областта има инвеститори, които са готови да закупят парцели за жилищно строителство на изгодни цени, споделя Анна Неделева от агенция за недвижими имоти „EU-POLI“. От Нова година досега в Стара загора сделките с недвижими имоти са се увеличили с около 30% в сравнение с последното тримесечие на миналата година, твърди Бисер Орлов от агенция „Евродом“.

Пазарът все още не се е раздвижил, но основно се търсят двустайни или тристайни апартаменти, както и парцели в Родопската яка, уточнява г-жа Неделева. Според нея определяща за двустайните апартаменти е локацията на сградата, а за по-големите – да е нов монолит и задължително с гараж.

По нейни наблюдения в Пловдив има повече сделки с бизнес имоти, отколкото с ваканционни имоти. Причината е наличието на много добри нови сгради, подходящи за офис. Търсенето им не е намаляло. Повечето от тях са в идеалния център, въпреки че има клиенти за наем или закупуване на складови помещения в периферията на града.

При поддръжката на ваканционни  и бизнес имоти има два варианта. В единия случай таксата за поддръжка е включена в наемната цена на имота, която собственикът заплаща на кантората като услуга. Ако не е – тя се поема от наемателя. За предпочитане е вторият вариант, защото гарантира на собственика, както определена сума от наем, така и, че имотът му се стопанисва и поддържа отговорно, допълва г-жа Неделева.

За Стара загора и областта най-предпочитани са едностайните апартаменти в ценовия диапазон между 19 000 и 24 000 евро, за двустайните - от 25 000 до 32 000 евро, за тристайните съответно от 35 000 до 42 000 евро и за многостайните - от 45 000 до 60 000 евро, показва статистиката на г-н Орлов.

Според него, определящи са показателите: конструкция на сградата, година на построяване, район, изложение, етаж и т.н. Ново е изискването на купувачите към общите части на сградата, дали е санирана отвън, контролира ли се достъпа до сградата и други. Запазва се тенденцията, относителната цена на квадратен метър при малките апартаменти да е по-висока в сравнение с големите.

Офертните цени на имотите търпят промяна при договарянето с потенциален купувач в 90% от случаите, разкрива г-н Орлов. От Нова година насам той наблюдава отстъпка в порядъка до 15% от първоначално обявената продажна цена. Спадът е по-голям при специфични имоти, чиито собственици бързат по някаква причина да осъществят продажба. Например стари панелни апартаменти. Изводът е, че разликата между първоначално обявената цена и цената, на която се осъществява сделката, е около минус 35% от първоначалната цена. Това обаче не важи за луксозни имоти с оптимална квадратура и изложение и такива, които предварително са оферирани на оптимална цена.

Тази година брокерите очакват успешните имотни сделки да бъдат повече. Клиентите продължават да търсят най-добрата сделка, но са станали по-търпеливи в чакането й. Сделките варират от покупко-продажба на гарсониера до парцел за строителство на жилищна или бизнес сграда. Разнообразието от клиенти също е голямо – от семейства, които купуват за пръв път апартамент, до инвеститори, които не се отказват да бъдат бизнес активни и предприемчиви, дори и в условията на икономическа криза.

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив