Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Статии

Добави коментар

Сеп 23, 2013

Коментари: 2

Масово се говори, че панелните жилища са на доизживяване. Същевременно има много панелки, които все още са в отлично състояние. Въпросът е ще се случи ли нещо с тях в бъдеще и кога. Има ли риск за хората, решили да инвестират в панелно жилище? Имотните експерти прогнозират бъдещето на панелните сгради.

Панелните жилища са имоти, на които рано или късно ще трябва да се прави пълна реконструкция, предупреждава брокер Десислава Щебетовска. Кога и как, на този етап никой не може да каже.

При инвестиция много важна е локацията на едно жилище, независимо дали е тухлено и панелно. Дори и най-красивият и качествено построен тухлен блок, ако се намира в западнал квартал, няма да атрактивен, скъп и желан. Жилищата в него ще са по-евтини от тези в панелен блок в по-елитен район.

Ако искате да купите имот с цел инвестиция, търсете жилище в тухлен блок с добро местоположение, съветва брокерът. Стига, разбира се, да можете да си го позволите, защото цената е другият фактор, определящ къде и какво да се закупи.

Качественото строителство от реномирани и доказани строители е по-скъпо. Има добри имоти и в панелни блокове. Щебетовска споделя, че тя лично би предпочела жилище в панелен блок на хубаво място, отколкото такова в зле построена сграда и на лошо място. Всичко е комплексно и е въпрос на личен избор и възможности.

Вече започна реновиране на сградния фонд в нашата държава, като с приоритет са панелните сгради, разкрива брокер Кристина Найденова. Процесът включва и техническо обследване на сградата, т.е. ще се установи колко години живот остават на съответната сграда.

Съветът на специалиста към хората, които искат да закупят панелно жилище, е за по-сигурно да изчакат, докато бъде извършено техническото обследване на сградата, ако все още не е било направено.

Когато вземате решение за покупка на панел от гледна точка на полезния живот на сградата, имайте предвид следното: проектният живот на една панелна сграда е 50-60 години, а строежът им в България е започнал преди 30-40 години. След саниране се очаква животът на сградите да се удължи с 20-30 години. Вероятността панелен блок да се срути е много малка, успокоява Найденова.

Тъй като панелната технология на строителство е сравнително нова, няма реални наблюдения върху поведението на панелните сгради след дълъг период от време, коментира консултант Енчо Коринов. Според него, както и при другите типове строителство, голямо значение има начинът на експлоатация и поддръжка на сградата.

В Швейцария например има няколко-етажни сгради на по 100-200 години, разказва експертът. Във всички случаи една нормално експлоатирана панелна сграда спокойно може да задоволи жилищните нужди на няколко поколения.

Мнението на Коринов е, че през следващите 3-5, а и дори 10-15 години, от недвижим имот няма да може да се постигне такава печалба, каквато във времето 2005-2008 година. Специалистът прогнозира, че ще има достатъчно сделки с панелни жилища, а цените им вероятно ще следват движението на обектите с друг вид строителство.

От своя страна консултант Петър Петров твърди, че има по-добро предложение за тези, които са решили да купуват панелен апартамент с цел инвестиция. По думите му на цената на панелна гарсониера в София може да се закупи тристаен и дори четиристаен апартамент в чужбина с високо качество и много екстри. И възвръщаемостта на инвестицията е от 5 до 7 години.

 
 

Добави коментар

 

Коментари: (2)

Анонимен потребител Сеп 23, 2013  

и дума не се споменава, че ЗУЕС може да помогне на панелките.

Как според Вас ЗУЕС може да помогне на панелките?

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив