Мар 14, 2012 |
|
Без особена промяна е започнала 2012 г. за пазара на селските имоти. Националната агенция за недвижими имоти „Бългериан пропертис“ отчита известно намаляване на интереса към селските къщи през тази година спрямо началото на 2011-а. Данните на компанията показват, че през миналия февруари е имало доста по-активни продажби на селски имоти спрямо втория месец на 2012 г. Въпреки това специалистите са категорични, че не може се да говори за някакви съществени промени в този пазарен сегмент. Забавянето в продажбите на селските имоти се дължи и на тежките зимни условия през целия февруари. През по-голямата част от месеца много райони на практика са били недостъпни.
По наблюдение на консултантите средната цена на продадените селски къщи за първите два месеца на 2012 г. е 15 500 евро. През миналата година за същия период тя е била по-висока - от порядъка на 18 900 евро. Спрямо последното тримесечие на 2011 г., когато средната цена е била 15 600 евро, обаче няма изменение. Статистиката на компанията показва още, че през миналата година е имало повече продажби на по-скъпи селски къщи - на цени 35-45 хиляди евро. През тази година преобладават по-евтините сделки - на цени между 10 000 и 20 000 евро. Продажбите на по-скъпи имоти са рядкост.
„Трябва да се отбележи, че тези данни излизат на фона на общ обем продажби за годината, който задържа нива спрямо същия период на 2011 г. Т.е. пазарът запазва стабилност, но в определени сегменти, както се вижда от селските имоти, има известно забавяне на темповете, докато при други - най-вече ваканционните имоти, но също и в големите градове, се забелязва активизация“, коментира оперативният директор на „Бългериан пропертис“ Полина Стойкова.
Според брокерите в момента в някои части на България селските имоти са подценени. Това са предимно атрактивните за британци селски райони, които в момента не успяват да привлекат интереса на руски купувачи, а местен интерес към тях няма, тъй като това са по-изостанали села, където няма работа. В такива райони (най-вече по-бедните територии на страната), както и в отдалечените от големи градове и курорти, могат да се купят прекрасни ремонтирани селски къщи за 8-10 хиляди евро.
Дали ще има нови колебания в цените на този тип имоти през годината? На този въпрос анализаторите отговарят, че ако интересът на чуждестранните купувачи, които в момента са основно руснаци, се запази стабилен и те научават все повече за нашата страна, няма да има съществени изменения на пазара на селски имоти през 2012 г.
„Обемите на продажби в този сегмент спаднаха много - с 5-6 пъти спрямо най-силния период през 2004-2005 г., а цените са на нивата от 2006 г. На практика този пазар е толкова свит, че допълнителни сътресения на него биха означавали пауза за пазара на селски имоти и връщането му в състояние, което беше преди да се появи чуждестранен интерес, когато реално липсваше пазар. Това е прекалено краен сценарий и мисля, че по-скоро нивата на цените и обемите ще се задържат като през последните 2 години. Освен това предлагането в момента е много по-качествено от преди време - има значително количество ремонтирани и много добре направени и годни за живеене селски къщи. Това значи и че на цените, сходни с 2006 г., сега се купуват много по-качествени селски имоти, и това не убягва от вниманието на купувачите“, пояснява Стойкова.
Докато при повечето сегменти в сектора на недвижимите имоти отстъпките от офертната цена могат да бъдат поставени в някакви граници, то при пазара на селските обекти това е почти невъзможно. Отстъпките при селските къщи са твърде различни в зависимост от имота. От „Бългериан пропертис“ посочват, че понякога се стига и до 50% намаление на цената, за да може да се реализира бърза сделка. Характерно за преговорите при този тип недвижимости е, че те не продължават дълго време. Експертите са забелязали, че селският имот или се харесва на купувачите, или до огледи и преговори изобщо не се стига. Все пак минават поне няколко месеца от момента на обявата до продажбата на имота. Важно е този имот да има вида и характера, който да грабне купувача, тъй като тези имоти се избират най-вече с емоция, допълват специалистите.
Основните купувачи на този пазар в момента са българи и руснаци. Те си приличат не само по отношение на изискванията към имота, но и по бюджетите. И руснаците, и българите искат да са близо до голям град и да имат всякакви удобства и лесен достъп до селските си имоти. Разликата между двата типа купувачи е, че руснаците се интересуват и от по-скъпи селски имоти, които обаче да са близо до морските курорти или други атрактивни места, и затова са склонни да платят за такива недвижимости 40-50 хиляди евро. Професионалистите подчертават, че когато сделката е насочена към типична селска къща в село без особени атракции, но близо до големи градове, и българите, и чужденците са склонни да заплатят между 10 000 и 20 000 евро.
През миналата година интересът към селските имоти е бил насочен предимно към Централна България и районите около морето. Очакванията са тази тенденция да се запази и през настоящата година. Възможно е с нарастването на информираността на чуждите купувачи за България да има интерес и към други места, но това могат да бъдат само райони около големите градове, прогнозират от компанията.
Със старта на втория лъч на метрото в столицата се заговори за възможността за повишаване на интереса към селата около София. Полина Стойкова счита, че районът на София е доста специфичен. Причината е, че цените са доста по-високи от очакванията на купувачите, поради което в момента интересът не е голям. „Би могло да се очаква засилване на интереса към крайградските зони, но това не е постижимо да се случи в рамките на една година, а може да дойде в резултат на цялостно подобряване на средата на живот, транспортните връзки и целенасочена стратегия за развитие на тези райони“, допълва тя. Прогнозата на „Бългериан пропертис“ за развитието на пазара на селски имоти през 2012 г. не е особено оптимистична. Не се очаква повишаване на интереса, цените и обемите на сделките през годината в този сегмент.
|
|
|
Добави коментар
Още публикации
Тагове
2012
пазара
селските
имоти
„бългериан
пропертис
известно
интереса
къщи
година
спрямо
компанията
февруари
имало
доста
продажби
селски
втория
специалистите
някакви
съществени
сегмент
продажбите
месеца
райони
практика
средната
цена
евро
миналата
същия
период
била
2011
обаче
по-скъпи
цени
хиляди
между
годината
сегменти
други
най-вече
големите
градове
полина
стойкова
момента
българия
предимно
купувачи
интерес
такива
големи
курорти
могат
ремонтирани
цените
интересът
руснаци
запази
нивата
2006
пазар
преди
обемите
време
купувачите
отстъпките
имота
стига
недвижимости
имот
руснаците
българите
близо
голям
места
склонни
около
очакванията
повишаване
софия
очаква
Полезни сайтове
-
Топ класацията на българските сайтове
адвокат Милена Миткова
Адвокат
София
Владимир Йосифов
Консултант
София
Таня Китик
Консултант
София
Антон Илиев
Брокер
София
инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора
Кристина Найденова
Брокер
София