Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Възможности при брачните договори

20.12.2011 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте,омъжена съм от 1993 г. До този момент със съпруга ми нямаме собствено жилище. Ако закупим апартамент, може ли чрез "следбрачен" договор да уточним, че то ще бъде само моя собственост/тоест той и негови наследници от предишен брак да нямат собственост/? Изобщо има ли законен начин по който да се уреди този въпрос? Предварително Ви благодаря за отговора.

									Елена Петрова

Елена Петрова

Отговори (3)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

21.12.2011

Отговор: Не е възможно с договор, пък бил той и брачен, да се дерогира разпоредба на закон - в случая Закона за наследството.
Можете вместо брачен договор да изберете режим на разделност. Това означава, че след избора на този режим, всяко имущество придобито от единия съпруг е само негова лична собственост. Така, ако съпругът Ви почине преди Вас, неговите наследници ще наследят дял само от това, което е било негово.
Ако обаче Вие починете преди съпруга си, Ваши наследници ще са той и Вашите деца /ако има такива/. А след неговата смърт, неговите наследници ще са и децата му от предишен брак. Вариантът е да съставите и завещание в полза на Вашите деца.
В чл.38, ал.3 от Семейния кодекс изрично е указано, че брачният договор не може да съдържа разпореждания за случай на смърт.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

22.12.2011

Отговор: Моля, пишете в една тема. Прехвърлям линк http://ceb.bg/rejim-na-razdelnost-idq-1368 съдържащ коментара на моя отговор.
Избраният режим - разделност се заявява в общината, където е сключен бракът. Тя на свой ред уведомява Агенция по вписванията. Колкото до последиците при развод, законът дава възможност всеки съпруг да получи част от стойността на придобитото от другия по време на брака, доколкото е допринесъл с труд, със средствата си, с грижа за децата, с работа в домакинството или по друг начин.Това следва да е изрично поискано от претендиращия съпруг в процеса по развод, като същия следва да докаже и приноса си.



За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Antoaneta Mateva

Antoaneta Mateva

03.01.2012

Отговор: Вашият Отговор


За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Наводняване на сутерен Закупих търговско помещение на две нива (приземно и сутерен) през 2014 г. Месеци след придобиване на собствеността, сутеренът прогизва - стените са мокри... Последен отговор - 16.04.2018 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

Отдаване под наем на съсобствен имот Здравейте, трима съсобственика сме на къща на 3 етажа всеки във владение на 1 етаж и по 1/3-та ид.част от дворното място като имота не е разделян. Единия от... Последен отговор - 21.04.2018 от Димитър Пейков

2 Отговори

ОБЩИ ЧАСТИ НА ЖИЛИЩНА СГРАДА ПЛОЩА ПОД ТАРАСИТЕ НА ЖИЛИЩНА СГРАДА ОБЩА ЧАСТ ОТ СГРАДАТА ЛИ Е? ИМА ЛИ ПРАВО ОБЩИНАТА ДА ВЗЕМА НАЕМ ЗА ТАЗИ ПЛОЩ??? Последен отговор - 13.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

получаване на нотариален акт след като е получено Удостоверение за търпимост Здравейте, Получих "Удостоверение за търпимост" на 4 сгради в имот собственост на майка ми и мен, като наследник на баща ми. Какви стъпки следва да се... Последен отговор - 20.04.2018 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

нотариален акт след издадено удостоверение за търпимост получих ъдостоверение за търпимост за сгради в имот на майка ми и мен като наследник. Какви стъпки следват, за да получа нотариален акт за имота и... Последен отговор - 20.04.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив