Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Във връзка с деклариране на доходи от наем:

01.04.2016 - Данъци и такси - 1 Отговори     (0)

Имам трима различни наематели и счетоводителите им постъпват по три РАЗЛИЧНИ начина. Кое е правилно?

1. Внасят авансово дължимия данък за първите три тримесечия , а за четвъртото не внасят. Тук всичко е ясно.

2. Внасят авансово дължимия данък и за четирите тримесечия , като изискват от наемодателя да попълни декларация, че е съгласен да бъде удържан данъка за четвъртото тримесечие.
В този случай удържаната сума фигирира в ОБРАЗЕЦ НОМЕР 3 и би трябвало да бъде вписана в декларацията???

3. Началото на договора е 01.октомври. Наемателя не е вписал сума в служебната бележка-образец номер 3 (ред 403/4) , но пък е внесъл дължимия данък от името на наемодателя по банков път и е предоставил вносната бележка. Как трябва да се процедира тук? Трябва ли наново да издаде служебна бележка с вписана сума и сумата да бъде вписана в декларацията? Или полето се оставя празно и след подаване на декларацията и изчисляване на дължимия данък се показва вносната бележка, че вече е внесен?

									Petrova

Petrova

Отговори (1)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

01.04.2016

Отговор: В случая не сте уточнили дали наемателите са предприятия или самоосигуряващи се лица, но от описанието на казуса вероятно е така. Приложими са разпоредбите на чл. 44, ал. 4 и ал. 6, както и чл. 65, ал. 12 и ал. 13 от ЗДДФЛ. Според посочените разпоредби данъкът, който предприятията и самоосигуряващите се лица - платци на доходи, са задължени да удържат по чл. 44, ал. 4 се внася в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. Не се удържа и внася авансов данък по чл. 44, ал. 4 за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година, освен когато лицето, придобиващо дохода, писмено декларира пред предприятието или самоосигуряващото се лице - платец на дохода, че желае удържане на данък. В тези случаи удържаният данък се внася от платеца на дохода в срок до 31 януари на следващата година.


За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Данък от наем на апартамент на физическо лице Здравейте, собственичка съм на апартамент, прехвърлен с дарения от родителите ми, които са запазили една стая с право на ползване. Апартаментът към... Последен отговор - 27.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Покупка на вече регистрирано МПС Здравейте! Купувам си МПС регистрирано в Стара Загора, а аз съм с постоянно жителство в Хасково, но не живея там, освен това МПС-то е Мотор, който... Последен отговор - 14.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

давностен срок данък сгради и такса смет Здравейте! Имам задължение над две хиляди лева за данък сгради и такса смет. Това задължение е от 2012 г. насам. Ходих в една от софийските общини за да... Последен отговор - 16.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Данък МПС Здравейте ! Имам решение на ТЕЛК над 75% . Въпроса ми е имам ли облекчение за данък на мотопед или мотоциклет ! Последен отговор - 23.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имаш ли право да си преустроиш апартамента на 2 отделни и единия да го отдадеш... Здравейте искам да попитам има ли комшийката ми право да си преустрои апартамента на 2 отделни с единия да го отдаде под наем? И наемателите даже и да не... Последен отговор - 1.04.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив