Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Секвестиране на единствено жилище

10.06.2017 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Баща ми почина като разведен. Остави четирима наследници. Аз съм от първия му брак, а тримата ми братя - от втория. Баща ни остави дългове: Топлофикация, Тел.компании,ВИК, данъци и др. Осъден е на няколко инстанции и единственият му апартамент е запориран. Никога не съм живял в този апартамент,но тримата ми братя (единият с дете) са родени там и това е единственото им жилище (в момента всеки от нас четиримата има по 1/4). За мен тази 1/4 също се явява единствена собственост, но не съм живял там и от години съм под наем с жена ми. Има ли вариант спечелилите делата институции да извадят на публична продан това единствено жилище, с което да се покрият дълговете от 40 000, и остатъкът се разпредели между наследниците? Или защото е единствено жилище за тримата ми братя, които и живеят в него, за разлика от мен, няма никаква възможност съдия-изпълнител да продаде публично това жилище и институциите ще гонят всеки един от нас поотделно за полагащата ни се по 1/4 от дълговете (по 10 хил. лв)?

									Radoslav Cekov

Radoslav Cekov

Отговори (1)   

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

10.06.2017

Отговор: Здравейте!
В чл.444 от ГПК точно са описани и посочени кои вещи на длъжника са несеквестируеми.
По отношение на жилището е посочено, че, НЕ МОЖЕ да се насочи принудително изпълнение срещу жилището на длъжника, ако той и никой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това дали длъжникът живее в него; ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника и членовете на семейството му, определени с наредба на Министерския съвет, надвишаващата част от него се продава, ако са налице условията по чл. 39, ал. 2 от Закона за собствеността".
От това следва, че кредиторите - Топлофикация, ВИК и прочие най-напред ще насочат вземанията си към четиримата законни наследници и то солидарно, т.е. по-равно спрямо всеки един.
Ако вече сте направили отказ от наследство на баща Ви, преди завеждане на съдебно дело, то тогава този отказ ще е действителен и няма да дължите нищо.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

придобиване на мазе по давност Здравейте, може ли мазе да бъде придобито по давност след като не е самостоятелен обект и по този начин да се лиши апартамент от избено помещение - тъй... Последен отговор - 3.11.2021 от Иван Иванов

6 Отговори

Събаряне на селскостопанска постройка. Здравейте! В парцела ми освен двуетажна къща и гараж като самостоятелен обект има и едноетажна селскостопанска постройка със застроена площ 32... Последен отговор - 23.10.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Имот срещу гледане и издръжка на възрастен човек Здравейте, имам нотариален акт за имот срещу издръжка и гледане на човек, който неодавна почина. Трябва ли да подавам някъде документи или помправо... Последен отговор - 31.10.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Проблем с мазе Здравейте По Нот. акт от 2013г.имам мазе, но за него има претенции и друг съсед. Той отказва да представи своя док. за собственост. Доголкото разбрах... Последен отговор - 28.11.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Заварено Незаконно надстрояване Живеем на 2 етаж на двуетажна къща. На 1 етаж живее друго семейство, което притежава 100 кв от общо 400 кв имот. На 2 етаж има голяма тераса на която има 2 стаи,... Последен отговор - 8.11.2021 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив