Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Разваляне на предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот

03.05.2012 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Преди всичко, ясно е че ще ползвам услуги на адвокат, питането ми е по скоро информативно по казуса. въпроса си тук!С предварителен договор за покупка на зелено на строящ се апартамент дадох част от парите /депозит от 2000 лв. при сключване на договора и още 6 000 лв. аванс/, като в договора като точка фигурира, че същият служи като разписка за дадената сума. В 14-месечен срок трябваше да бъде построено жилището и издаден акт обр.14 след което да се прехвърли с НА, но срокът не беше спазен и сградата се завърши по-късно. Сега искам да разваля договора и да си получа обратно парите, тъй като не е спазен срокът, което все пак трябва да се удостовери с документи.Водени са разговори многократно със строителя за връщане на парите, той първо обещаваше, протакаше - повече от 2 години, но нищо не се получи. Де факто обаче договора не е развален, няма нищо подписано освен предварителен договор.Имам ли шанс ако заведа съдебен иск за да си получа платените авансово суми?

									Катя Мусорлиева

Катя Мусорлиева

Отговори (3)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

03.05.2012

Отговор: Шансове имате, дано има и откъде да си вземете парите, а именно - имущество на фирмата. Необходимо е първо да го уведомите, че разваляте договора и да дадете срок за връщане на платеното. Обичайно, това се прави с нотариална покана.


За повече информация: http://www.mitkovalawyers.com | За контакти

											Десислава Щебетовска

Десислава Щебетовска

03.05.2012

Отговор: Здравейте,
бихте могли да търсите и неустойка.
Зависи какво е записано в предварителния договор, какви задължения има строителя по отношение на срокове и какви неустойки за пропуснати ползи от Ваша страна са записани там, че той Ви дължи ако не спази задълженията си по предварителния договор. Задължително трябва писменно да предупредите вашия строител за развалянето на предварителния договор, и съгласно чл. 55 от ЗЗД "Който е получил нещо без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне." Тоесто основанието строителя да получи останалото е отпаднало, поради факта, че той не е изпълнил задълженията си. Трябва получаването на предупреждението за разваляне на договора да е доказуемо - тоест да стане с нотариална покана. Вижте и чл.87 от същия закон и недейте да протакате "Правото да се разваля договорът се погасява с петгодишна давност."Свържете се с юрист.



За повече информация: http://imot.goddess.bg | За контакти

											Виолета Петкова

Виолета Петкова

15.05.2012

Отговор: Здравейте, искам да ви посъветвам ако можете да избегнете съдебните дела, опитайте се да го направите.Строителят най-вероятно няма да извади сумата и да ви я върне.Договорете се с общи усилия да продадете имота на трето лице и да си поделите по съответен начин парите.Юристите знаят какви документи да подготвят за да няма проблеми за никого.Успех


За повече информация: http://www.spi.imoti.net | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Наследствена земя Съсобственик съм на 3 декара наследствена земя със статут Ливада( в договора е записано кой коя част от земята може да ползва), искам да я заградя и... Последен отговор - 19.09.2018 от Катя

4 Отговори

Стари нотариални актове Здравейте! Имам къща, която от как е построена пет пъти е сменяла собственика си. Освен собствения си нотариален акт аз имам предишните два. Трябва ми... Последен отговор - 16.09.2018 от адв.Галина Чанкова

4 Отговори

Отказ от наследство Здравейте, през 1992 г. с решение на Поземлена комисия държавата възстановява имоти - земи и гори на покойния ми прадядо в провинция, починал през 70-те... Последен отговор - 17.09.2018 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Помощник на ЧСИ ми взе неправомерно парите Здравейте! Поради стечения на обстоятелствата имам 3 запора от трима ЧСИ. В службата ми всеки месец ми удържат по ведомост сума (за самотен родител с... Последен отговор - 18.09.2018 от Бисер Захариев

2 Отговори

Помощник ЧСИ запорира банковата ми сметка и ми взе неправомерно парите. Упорито... Здравейте! Поради стечения на обстоятелствата имам 3 запора от трима ЧСИ. В службата ми всеки месец ми удържат по ведомост сума (за самотен родител с... Последен отговор - 18.09.2018 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив