Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

построено помещение към къща

03.02.2017 - Строителство - 2 Отговори     (0)

Значи преди 10 години получихме разрешение за строеж на помещение което е към къщата отстрани, върху гараж. Имахме подпис за съгласие от комшиите и разрешетелно. Започнахме го, по непредвидени обстоятелства го спряхме и след години го довършихме и вече бяха минали 10тина години. Вече е готово, обзаведено напълно. Сега каквото чета излиза, че е незаконно и няма начин да бъде озаконено вече. Така ли е ?

									baybay

baybay

Отговори (2)    Коментара (1)

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

03.02.2017

Отговор: Разрешението за строеж губи правно действие, когато в продължение на 3 години от влизането му в сила не е започнало строителството или когато в продължение на 5 години от влизането му в сила не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите (така чл. 153, ал. 2 от ЗУТ). Както описвате случая, не сте спазили законовите срокове и сте построили помещението без разрешение за строеж. Не е възможно да се снабдите и с удостоверение за търпимост на строежа, тъй като същият не е построен преди 2001 г. - в този смисъл § 127, ал. 1 от ПЗР на ЗУТ - "строежи, изградени до 31 март 2001 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване или забрана за ползване".


За контакти

											baybay

baybay

03.02.2017

Коментар: Ако се подаде нова молба за разрешително или вариант да се води лятна кухня за което не се иска май разрешително


За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

06.02.2017

Отговор: За съжаление няма законова възможност да подадете молба за разрешение за строеж за вече изграден незаконен строеж или да искате промяна в предназначението му.


За контакти

Популярни въпроси - Строителство

Виж всички въпроси

Изработване на нов ПУП Здравейте! С брат ми имаме наследствена двуетажна къща построена 1965г. ,която е на калкан с братовчедка ми със съща двуетажна къща.Искаме да съборим и... Последен отговор - 3.08.2021 от адвокат Милена Миткова

3 Отговори

разрешение за строеж Здравейте ! Моля ,да ми обясните. Имам законно построена къща върху държавна земя. В допълнение на тази къща имам вече допълнително платено... Последен отговор - 7.05.2021 от Адвокат Николина Митова

3 Отговори

Застрояване на парцел с лице 16м Здравейте, имам парцел с площ 700 кв.м във вилна зона / земята е със статут:"земеделски труд и отдих"/, лицето на имота е 16м. Интересува ме, какво мога да... Последен отговор - 11.06.2021 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Строеж на навес Въпросът и е следният,между две къщи с един собственик с рзтояние около 40кв.м,мога ли да построя метален навес с площ 35кв.м без разрешение и проект,като... Последен отговор - 20.09.2021 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

разрешение за строеж Здавейте ! Моля ,да ми обясните. Имам законно построена къща върху държавна земя. В допълнение на тази къща имам вече допълнително платено... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив