Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

ползвател и собственик

22.11.2017 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте,ситуацията е следната:аз съм собственик/учредител на имот,който е дарение от моите родители,които са и пожизнени ползватели на същия имот.....реших да направя и сестра си ползвател/пожизнен на този имот срещу ремонт! Искам да попитам в такъв случай,тя може ли да го дава под наем без мое съгласие ? и мога ли аз да реша да го давам под наем? и аз в правото си на собственост мога да живея и да се разпореждам с имота без ограничение от нейна страна???????? БЛАГОДАРЯ ВИ!

									Анелия

Анелия

Отговори (2)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

22.11.2017

Отговор: Здравейте,

доколкото разбирам от описанието - Вие сте собственик на имот, като родителите Ви са си запазили вещното право на ползване върху същия. При това положение Вие притежавате т.нар. "гола собственост" и нямате право да учредявате вещно право на ползване на трето лице, както и да отдавате имота под наем. Родителите Ви имат право да сключват договор за наем на имота.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

23.11.2017

Отговор: Здравейте!
От написаното разбирам, че Вие сте собственик на имота, получен чрез дарение от Вашите родители, като те са си запазили правото на ползване на имота до живот.
При такава ситуация, Вие не можете да отдавате имота под наем, или ако това се случи, ще Ви трябва и съгласието на Вашите родители. Що се отнася до сестра Ви да бъде пожизнен собственик, както сте я посочили , Вие не можете да правите такава, тъй като не разполагате с този обем от права.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. "Три уши", 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Възстановяване на земеделска земя Здравейте, свекър ми е наследник на 60 дка земеделска земя в землището на с.Ярджиловци обл. Перник, въпроса ми е какво да предприеме, като когато са били... Последен отговор - 14.09.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

наследство делба от 19 1 1949 на наследство по опис между трима братя три сестри и тяхната майка трите сестри омъжени вече получават равни по стойност дялове двамата... Последен отговор - 2.12.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Обсебен Съсобствен Имот Наследих от баща си процент в магазин който той е получил от реституция. Магазина има много съсобственици. Трима човека, мажоритарен собственик 51%, друг... Последен отговор - 18.10.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Моля за отговор Здравейте, Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели. Колко гласа има общо, като брои и себе... Последен отговор - 3.09.2020 от адв. Симеонова

1 Отговори

пари при чси имам задържани 6000лв през последните 8 години одържани ми от инвалидната ми пенсия от 200лв всеки месец но не са разпределени до сега на... Последен отговор - 31.10.2020 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив