Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Отдаване под наем на съсобствен имот

21.04.2018 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Здравейте, трима съсобственика сме на къща на 3 етажа всеки във владение на 1 етаж и по 1/3-та ид.част от дворното място като имота не е разделян.
Единия от съсобствениците решава да отдаде собствения си етаж от къщата под наем, но желае заедно с етажа да позволи на наемателите си да ползват част от дворното място с цел паркинг за автомобила на наемателите му.
Имам ли законово правно основание да не му разреша да позволи ползване на дворното място при положение че никой от нас (съсобствениците) не знае точно къде му е частта от земята ?
Със същият съсобственик принципно имахме съгласие за ползването на паркомястото но при положение че го ползва той в правото си на съсобственост на имота и реално и живее на етажа си.

									Димитър Пейков

Димитър Пейков

Отговори (1)    Коментара (1)

											Теодора Ангелова

Теодора Ангелова

21.04.2018

Най-добър отговор*: Здравейте,
При така зададения казус нямате право да откажете ползването на част от двора за паркинг на наемателя, тъй като по този начин ще ограничите правото му на ползване на общия имот и съответно ще дължите обезщетение за това нарушение. Всеки от съсобствениците има право да ползва имота (съответно двора) така, че да не нарушава правото на ползване на останалите съсобственици. Т.е. вие също можете да ползвате двора за паркинг без да пречите на другите съсобственици. При съсобственост всеки един от съсобствениците притежава идеална част от имота, която не е реално разделена. В случай, че желаете да разделите имота всеки би получил реална част от него, но ако парцела позволява това. Всеки един от вас може да се разпореди с частта си- т.е. да продава, отдава под наем, обременява с вещни тежести частта си, без да е необходимо съгласието на другите съсобственици, но и без да нарушава тяхното право на собственост.
Надявам се, че съм внесла яснота относно правото на съсобственост.
Поздрави,
Теодора Ангелова



За контакти
* Потребителят задал въпроса е гласувал за този отговор като най-добър

											Димитър Пейков

Димитър Пейков

21.04.2018

Коментар: Много съм Ви благодарен Теодора Ангелова !
Отговора който ми дадохте ми изяснява казуса в пълнота !

Желая Ви всичко най-добро !
Хубав и усмихнат ден !



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

чл. 14, ал. 4, ЗУЕС Здравейте, Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели. Колко гласа има общо, като брои и себе... Последен отговор - 14.09.2020 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Възстановяване на земеделска земя Здравейте, свекър ми е наследник на 60 дка земеделска земя в землището на с.Ярджиловци обл. Перник, въпроса ми е какво да предприеме, като когато са били... Последен отговор - 14.09.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Обсебен Съсобствен Имот Наследих от баща си процент в магазин който той е получил от реституция. Магазина има много съсобственици. Трима човека, мажоритарен собственик 51%, друг... Последен отговор - 18.10.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Моля за отговор Здравейте, Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели. Колко гласа има общо, като брои и себе... Последен отговор - 3.09.2020 от адв. Симеонова

1 Отговори

пари при чси имам задържани 6000лв през последните 8 години одържани ми от инвалидната ми пенсия от 200лв всеки месец но не са разпределени до сега на... Последен отговор - 31.10.2020 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив