Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

наследство

04.09.2018 - Данъци и такси - 2 Отговори     (0)

Бащата на децата е починал.
Нямат брак с майката.
Имотът е закупен от родителите на починалия, но на негово име.
Кой го наследява и в какви проценти?
Благодаря!

									Лена

Лена

Отговори (2)   

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

04.09.2018

Отговор: Здравейте, Лена!
За такива случаи, спор няма - децата наследяват при равни дялове (чл.5 от Закона за наследството).
Майката няма право да наследи, тъй като не е била в брак с бащата, а неговите родители пък нямат право да го наследят, щом има живи деца (същото се отнася за внуци, правнуци и пр.)
Колкото до факта кой точно е купил имота, това е без значение - ако собствеността е била на бащата, децата я наследяват при равни дялове - т.е. при две деца, всяко получава по 1/2, при три - по 1/3 от собствеността на имота и пр.
Това, което е важно да проверите, е дали родителите не са си запазили правото на ползване на имота (много често се прави така). В този случай, децата наследяват т. нар. "гола собственост" до смъртта на баба си и дядо си. Едва след тяхната смърт ще бъдат пълноправни собственици, освен ако бабата и дядото (или който от тях е жив) се откажат от ползването. Това се прави с изрична декларация пред нотариус.

С поздрав: адв. Симеонова
София, ул. "Христо Белчев" 18
тел.0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

04.09.2018

Отговор: Щом починалият има деца, те наследяват при равни дялове цялото му имущество, което той е притежавал към момента на смъртта си. Например, ако децата са две - по 1/2, ако са три по 1/3 и т.н.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Местни данъци и такси Януари 2018 смених постоянен адрес от Шумен във Варна. През февруари с новата л.к. смених СУМПС и регистрационния номер на автомобила. Продадох... Последен отговор - 20.02.2019 от адвокат Милена Миткова

2 Отговори

Ползватели на апартамент, не плащат сметки Здравейте! Имам следния проблем... Имам тристаен апартамент, който е на мое име, но в него живее дъщеря ми заедно със съпруга си и двете им деца , т.е. те... Последен отговор - 13.01.2019 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Данък МПС, недвижим имот и такса смет Здравейте, Ситуацията е следната: Данък МПС не е плащан от 2014 г. Мога ли да подам възражение за погасяване по давност на лихвите за 2014 и 2015 г., като... Последен отговор - 20.01.2019 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Данък МПС Здравейте, В талона от КАТ не са попълнили едно от полетата, и по-точно катализатора. Това преди 01.01.2019 г. не беше от значение при изчисляване на данъка,... Последен отговор - 8.02.2019 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Данък МПС Купувам кола на 28.12.2018г. с Платен годишен данък в община Пловдив. Регистрирам колата в друга Община и за три дена ми начисляват данък - доста голям. Как... Последен отговор - 12.02.2019 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив