Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Моля за отговор

03.09.2020 - Правни казуси - 1 Отговори     (0)

Здравейте,
Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели.
Колко гласа има общо, като брои и себе си, ако е собственик 3 или 4?
По този въпрос, има противоречива съдебна практика.
Николай Петров, e-mail: diynamic@abv.bg

									Николай

Николай

Отговори (1)   

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

03.09.2020

Отговор: Здравейте!
Разпоредбата на чл.14, ал.4 ЗУЕС е категорична, че едно лице може да представлява най-много трима собственици, което не изключва възможността освен тримата представлявани, той да взема участие в общото събрание в лично качество. Представляване (представителство по пълномощие) е налице, когато едно лице изразява воля от името и за сметка на друго лице, но не и от свое собствено име. Когато човек гласува, той не представлява себе си. Той изпълнява собственото си право.
От друга страна, човек може да представлява някого и без да има собствени права - напр. при покупко-продажба на имот, когато синът упълномощи баща си да продаде един имот, който е собственост само на сина... Така че представляваните може да са трима, а самият представител е отделно. Т.е. 1 лице = максимум 4 гласа.
Все пак, ако събранието не се е състояло още, опитайте да избегнете представляване на повече от двама съсобственици от трети такъв.
Ако пък разчитате на обратното - да се отмени решение на основание това, че някой е представлявал трима от съсобствениците си, по-добре не обжалвайте. Но, пък, много често се допускат грешки в протоколите - къде от незнание, къде от невнимание... По-скоро занесете решението на ОС на опитен юрист, да Ви каже дали има други пороци. Това, едва ли ще свърши работа...
Все пак, дайте повече информация по казуса, за да получите и по-точен отговор.

С поздрав: адв. Симеонова
София, ул. "Христо Белчев" 18
0898 20 60 91
0884 94 52 56



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Общински УПИ са право на строеж Здравейте! Върху общински упи с безсрочно опс с площ от 660 кв.м платена е цялата сума за всичките 660 кв.м, но е построена и узаконена с акт за узаконяване... Последен отговор - 14.02.2024 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Наследяване с втората съпруга на баща ми. Баща ми е сключил брак 3 мес.преди да почине.Има имот придобит преди брака и земеделска земя наследена от неговите родители(моите баба и дядо).Как делим... Последен отговор - 21.01.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Решение на Общото събрание при етажна собственост Здравейте, случаят е следният : Имам жилище , което е необитаемо целогодишно . Това може да се потвърди с липсата на задължения за ток и вода . С... Последен отговор - 21.01.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Имам проблем със стар нотариален акт, с който е закупена вила с прилежащата земя... В нотариалния акт от 1940г на наследствения имот, който притежавам е записано следното: 1. Тихомир Владков Спиридонов продава на Кръстан Господинов... Последен отговор - 24.02.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Вилна сграда с безсрочно отстъпено право на строеж върху общинско УПИ Здравейте! Върху общински упи с безсрочно опс с площ от 660 кв.м платена е цялата сума за всичките 660 кв.м, но е построена и узаконена с акт за узаконяване... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив