Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Може ли да се оспори дарение при тази ситуация ?

06.06.2019 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте, искам да попитам какво може да се направи при следния случай - бащата дължи детска издръжка от солидна сума, натрупана във времето. За да избегне запориране на имоти от Съдебен изпълнител, в който той има идеални части, ги дарява чрез Нот. акт на дете от втори брак. Детето , на което се дължи издръжка, остава ощетено от наследство. Може ли да се оспори сделката, че чрез дарение, човекът ощетява детето си и чрез лишаване от наследство и чрез неизплащане на сумата за детска издръжка ?

									Крас

Крас

Отговори (3)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

06.06.2019

Отговор: В случая, бащата е още жив и не може да се говори за лишаване на който и да било от наследство.
Дарението може да бъде обявено от съда за недействително, тъй като е извършено с цел осуетяване събирането на дължими суми за издръжка, чрез съдебен изпълнител.
За целта обаче, ще се наложи да водите дело. Ако дарението е извършено след възникване задължението за заплащане на издръжката и е дарено на низходящ (другото дете), ще си спечелите делото и ще можете да изнесете на публична продан имуществото.



За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

06.06.2019

Отговор: Здравейте!

Разбира се, че може.
Законодателят, също като Вас, е преценил, че справедливостта е по-важна от желанията и интересите на длъжника.
За това съществува т. нар. "Павлов" или "отменителен" иск., по реда на чл.135 от ЗЗД.
И това няма да е никак трудно - ето Ви част от текста на този член: "Кредиторът може да иска да бъдат обявени за недействителни спрямо него действията, с които длъжникът го уврежда, ако длъжникът при извършването им е знаел за увреждането...".
Важна особеност е, че е хубаво да действате възможно най-скоро - от една страна между детето и родителят, който НЕ упражнява родителските права тече давност на общо основание, а от друга, ако успеят да прехвърлят жилището на трето лице (което не е толкова лесно, защото се изисква решение на районния съд, но и не е прекалено трудно, нито пък бавно), Вие ще бъдете в неизгодно положение, защото "Недействителността не засяга правата, които трети добросъвестни лица са придобили възмездно преди вписване на исковата молба за обявяване на недействителността."
Така че моят съвет е да действате бързо и експедитивно. Ако се налага, бих Ви съдействала с удоволствие!

С поздрав: адв. Симеонова

София, ул. "Христо Белчев" 18
тел. 0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com


П.п. Явно с колегата Митева сме писали едновременно...



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

09.06.2019

Отговор: Здравейте!
Въпросът за наследство се поставя едва тогава, когато наследодателят е починал, а в случая става въпрос за живо физическо лице, баща на две деца - едно от първия си брак и едно от втория си брак , поради което този въпрос не може да бъде коментиран.
При всички положения е налице колизия на права между правата на двете деца и задължението на бащата към всяко едно от тях и съдът задължително ще изследва въпроса - кое или какво е наложило извършване на дарение само по отношение на едното дете, тъй като в случая не става въпрос за дарение на трето лице, а само на едното дете.
Да, можете да заведете иск пред съда, но не бих се наела да прогнозирам резултат, защото, подчертавам, както посочих по-горе става въпрос за договор при който това е волята на бащата по отношение на едно от собствените си деца и в тази връзка, как съдът ще приеме стореното е друг въпрос. Нужни ще Ви бъдат много и убедителни доказателства, за да докажете на съда, че целта на осъщественото дарение е именно да бъде избегнато заплащането на издръжка за детето от първия брак.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

придобиване на общински имот Моля ,обяснете ми какво трябва да направя ,за да придобия държавна ,а после актувана като общинска земя.Имаме построена къща 1965 година на тази земя и я... Последен отговор - 26.11.2022 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Наследник на чичо ми Чичо ми остана вдовец.Те нямат деца.Аз и брат ми сме племенници от страна на леля ми,а чичо ми има един племенник.Няма други живи роднини.След смъртта на... Последен отговор - 24.10.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

съсобственост на УПИ с ид части Здравейте, Живея в УПИ от 2 блока с дворно място. Съсобствениците има с ид части и такива с право на строеж.Съсобствениците на ид части си правят... Последен отговор - 20.11.2022 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

съсобственост на парцел в ид части Доб ден, Правите ли правни консултации по съсобственост на имот в ид части ? Правите ли искови молби до граждански съд ? какъв е вашия хонорар за правна... Последен отговор - 20.11.2022 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

съсобственост в ид части Доб ден, Правите ли правни консултации по съсобственост на имот в ид части ? Правите ли искови молби до граждански съд ? какъв е вашия хонорар за правна... Последен отговор - 20.11.2022 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив