Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Краткосрочен наем или хотелиерство

22.06.2022 - Наем - 2 Отговори     (0)

Здравейте! Във връзка с регистрацията на стаи и апартаменти за гости в общините искам да попитам следното: Може ли да се счита, че е налице дейност хотелиерство, когато отдаваш стая в жилището, в което живееш, само за нощувки?Ако да,след регистрацията в Общината, трябва ли да се направи регистрация за патентен данък?

									Нина

Нина Друго
Бургас област

Отговори (2)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

22.06.2022

Отговор: Здравейте, Нина,

съгласно Закона за туризма хотелиерство е предоставяне на настаняване в категоризирани или регистрирани туристически обекти. Отново съгласно ЗТ - обитавано жилище е жилището, в което лицето, извършващо хотелиерство, живее и то е неговият настоящ адрес по адресна регистрация. Т.е. накратко съгласно ЗТ е възможно да извършвате хотелиерство в жилището, в което живеете.



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

27.06.2022

Отговор: Здравейте Нина!
Съгласно Закона за туризма, в чл.3, ал.2, буква "в" от същия се смята, че отдаването на стаи за гости и апартаменти за гости е ТУРИСТИЧЕСКИ ОБЕКТ.
С туристически данък се облагат нощувките. По смисъла на § 1, т. 34 от ДР на ЗМДТ „Нощувки“ са нощувките в местата за настаняване по смисъла на Закона за туризма.По смисъла на § 1, т. 27 от ДР на ЗМДТ „Места за настаняване“ са съответните туристически обекти по чл. 3, ал. 2, т. 1 от Закона за туризма.
Данъчно задължени лица са лицата, предлагащи нощувки.
Размерът на данъка се определя с наредба на общинския съвет в граници от 0,20 лв. до 3,00 лв. за всяка нощувка съобразно населените места в общината и категорията или регистрацията на местата за настаняване по Закона за туризма.
Съгласно разпоредбата на чл. 61р, ал. 5 от ЗМДТ данъчно задължените лица подават в общината декларация по образец до 31 януари на всяка година за облагане с данък за предходната календарна година.
С уважение,
адв.Галина Чанкова
София, ул. Три уши, 1
мобилен телефон за връзка: 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Наем

Виж всички въпроси

Данък на имот под наем без акт 16 Здравейте! Този месец отдадох апартамент под наем, който все още няма акт 16. Комисията е минала май месец и вече сме в очакване на акт 16. Въпроса ми е,... Последен отговор - 18.06.2022 от адв.Галина Чанкова

6 Отговори

Договор за наем договор за наем на земеделска земя от общински поземлен фон когато намателя почине какво се случва с този договор? Последен отговор - 15.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

наемател Здравейте, имам сключен договор за наем за 1 година с физическо лице.Случайно разбирам,че в имота ми живее друго лице,което не познавам.То ми представя... Последен отговор - 22.05.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Адресна регистрация Здравейте, Миналата година си купихме апартамент. Месец юни тази година съпругът ми е регистрирал негов приятел с уговорката за три месеца, което... Последен отговор - 1.10.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Краткосрочен наем или хотелиерство Здравейте! Във връзка с регистрацията на стаи и апартаменти за гости в общините искам да попитам следното: Може ли да се счита, че е налице дейност... Последен отговор - 27.06.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив