Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Кой да плати на Топлофикация – нова разпоредба?

04.03.2016 - Наем - 2 Отговори     (0)

Здравейте,
Бившият ми наемател има много неплатени сметки към Топлофикация. От Топлофикация ме предупредиха, че след празниците ще започнат съдебно събиране на дължимото (но от мен, защото аз съм собственик и партидата е на мое име). Вярно ли е, че от скоро има закон (или друг правен акт), според който дължимите суми за ползване на парно, ток, вода не може да се изискват от собственика (ако той не живее там), а се изискват от ползвателя (от наемателя)? Тъй като в Договора за наем сме пропуснали да запишем адреса на наемателя по лична карта, аз не мога да пусна ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ИЗДАВАНЕ НА ЗАПОВЕД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ по чл. 410 от ГПК. Аз мога ли сама да поискам издаване на съдебно удостоверение от съда, с помощта на което да се вземе удостоверение от МВР за постоянен и настоящ адрес на длъжника и от кой съд да поискам такова удостоверение (имота е в София, аз живея в друг град, а длъжника не знам в кой град живее)? Безработна съм и се налага сама да направя това ,без адвокат.

									Емилова

Емилова

Отговори (2)   

											Адвокат Денис Моллов

Адвокат Денис Моллов

07.03.2016

Отговор: Здравейте,
Във всеки един от случаите, за да се разреши спора между Вас и Топлофикация и между Вас и наемателя - следва да се предприеме един от двата пътя - доброволния или съдебния. Тъй като е видно, че първия е невъзможен отговора остава в съдебното дирене на истината и правотата Ви. Съдебно удостоверение бихте могла да поискате в рамките на съдебно производство, а не извън него. Ако не можете да си позволите деловодните разноски бихте могли да го заявите в съдебното производство и да Ви освободят от тях.

Успех!
адв. Денис Моллов



За повече информация: http://www.dmlawfirm.bg | За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

07.03.2016

Отговор: Здравейте, г-жо Емилова!
Това, което Ви е объркало е изразът "ползвател". Вие го разчитате като "наемател", но той има съвсем друго значение - "лице, на което е учредено право на ползване"(а това се прави САМО с нотариален акт).
По тази причина, Вие не можете да се възползвате от разпоредбата за ползвателя.
Единственият вариант е да платите сумата и после да си я търсите от наемателя.
Защото в един исков процес, в случай, че сумата не е платена от Вас, Съдът няма да Ви я присъди.
Щом сте безработна, това сигурно много ще Ви затрудни.
Разбирам и затруднението Ви с плащането на адвокатския хонорар, но за това също има решение - чл.38, ал.1, т.3 от Закона за адвокатурата. Намерете адвокат, който е готов да Ви направи тази услуга безплатно.

И внимавайте следващия път - както с наемателите, така и с договора с тях.

С поздрав: адв. Симеонова
гр. София, бул."Васил Левски" 72
0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com




За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

Популярни въпроси - Наем

Виж всички въпроси

Данък на имот под наем без акт 16 Здравейте! Този месец отдадох апартамент под наем, който все още няма акт 16. Комисията е минала май месец и вече сме в очакване на акт 16. Въпроса ми е,... Последен отговор - 18.06.2022 от адв.Галина Чанкова

6 Отговори

Краткосрочен наем или хотелиерство Здравейте! Във връзка с регистрацията на стаи и апартаменти за гости в общините искам да попитам следното: Може ли да се счита, че е налице дейност... Последен отговор - 27.06.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Адресна регистрация Здравейте, Миналата година си купихме апартамент. Месец юни тази година съпругът ми е регистрирал негов приятел с уговорката за три месеца, което... Последен отговор - 1.10.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Наемодател прекратява договор, по причина, че е договорил по-висок наем с друг. Здравейте, Наемодател прекратява договор по причина, че е договорил по-висок месечен наем с друг наемател. В договора имаме предвидена неустойка, но... Последен отговор - 8.01.2023 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Неспазване срок на договор Здравейте, Имам следния казус - на 1.08 сключих договор за наем на апартамент през брокер.Тъй като в апартамента все още имаше друг наемател,който беше в... Последен отговор - 2.09.2023 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив