Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Дървен навес- трябва ли ми разрешително

20.03.2019 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте, искам да направя навес на двора, на калкан, зад къщата, която е по границите на имот със съсед. Имам нотариалнохзаверено съгласие от него, че мога да строя по границата. Искам и тясната страна по границата със съседа да е от тухли. Основа - бетонна площадка. Трябва ли ми разрешително за поставяне или строеж и ако ми трябва, ако махна стената и всичко е от дърво, отново ли ще трябва разрешително или може да мине за градински елемент? Нямам и отстояние от съседа, но пък имам документ за съгласие.

									Anni

Anni

Отговори (3)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

20.03.2019

Отговор: Здравейте,

не се изисква разрешение за строеж за градински и паркови елементи с височина до 2,5 м над прилежащия терен съгласно чл. 151, ал. 1 от Закона за устройство на територията. Както обяснявате, след като ще има бетонна площадка, не се касае за преместваем обект.



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

20.03.2019

Отговор: Опасявам се, че навесът не е градински или парков елемент. В най-оптимистичния му вариант, може да се тълкува, като второстепенна постройка на допълващо застрояване по смисъла на чл.46 от ЗУТ. За този вид застрояване не се изисква инвестиционен проект, но разрешението за строеж е задължително. Ако искате законно изграден навес, разбира се.
В допълнение, според трайната съдебна практика и с оглед липсата на дефиниция за "градиснки и паркови лементи", счита се, че такива могат да бъдат обекти, който са поставени в паркове и градини - в поземлени имоти, които по ПУП са отредени за зони, като озеленявне или парк.
Ако обектът е трайно прикрепен към земята, а Вие пишете, че ще има бетновоа основа, той няма как да бъде и в категорията "преместваеми обекти".



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

24.03.2019

Отговор: Здравейте Ани!
От това, което сте описали в запитването си, се разбира, че става въпрос за изграждане на пристройка към Вашия недвижим имот, а не за дървен навес. Следователно, след като обектът не е преместваем, съгласно ЗУТ ще Ви е нужно не само съгласие на съседа, но и разрешение за строеж.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

сутерен със статут кафе-търговски обект Здравейте, притежаваме имот, на ниво -1, сутерен, без никакви прозорци, с отделен външен вход. По нотариален акт имотът е Кафе, търговски обект. Така или... Последен отговор - 17.10.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

пропуснат срок за узаконяване на лозе по параграф Родителите ми са пропуснали срока за подаване на молба към общината за узаконяване на лозето раздаванаи по параграф. В момента лозето е възтановено на... Последен отговор - 10.10.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Образуване на нов УПИ Здравейте!Собственик съм на дял от УПИ,като моят дял е 994 кв.м а другият е500кв.м Лицето на моят дял е 4 м.Имам нотариално заверено споразумение за ползване... Последен отговор - 10.10.2021 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Събаряне на селскостопанска постройка. Здравейте! В парцела ми освен двуетажна къща и гараж като самостоятелен обект има и едноетажна селскостопанска постройка със застроена площ 32... Последен отговор - 19.10.2021 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

пропуснат срок за узакаоняване на имот-лозе Пропуснали сме срока за модаване на молба за узаконяване на лозе по параграф 4. Лозето е възтановено на други хора. Имаме къщичка в мястото. Имахме... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив