Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Дървен навес- трябва ли ми разрешително

20.03.2019 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте, искам да направя навес на двора, на калкан, зад къщата, която е по границите на имот със съсед. Имам нотариалнохзаверено съгласие от него, че мога да строя по границата. Искам и тясната страна по границата със съседа да е от тухли. Основа - бетонна площадка. Трябва ли ми разрешително за поставяне или строеж и ако ми трябва, ако махна стената и всичко е от дърво, отново ли ще трябва разрешително или може да мине за градински елемент? Нямам и отстояние от съседа, но пък имам документ за съгласие.

									Anni

Anni

Отговори (3)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

20.03.2019

Отговор: Здравейте,

не се изисква разрешение за строеж за градински и паркови елементи с височина до 2,5 м над прилежащия терен съгласно чл. 151, ал. 1 от Закона за устройство на територията. Както обяснявате, след като ще има бетонна площадка, не се касае за преместваем обект.



За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

20.03.2019

Отговор: Опасявам се, че навесът не е градински или парков елемент. В най-оптимистичния му вариант, може да се тълкува, като второстепенна постройка на допълващо застрояване по смисъла на чл.46 от ЗУТ. За този вид застрояване не се изисква инвестиционен проект, но разрешението за строеж е задължително. Ако искате законно изграден навес, разбира се.
В допълнение, според трайната съдебна практика и с оглед липсата на дефиниция за "градиснки и паркови лементи", счита се, че такива могат да бъдат обекти, който са поставени в паркове и градини - в поземлени имоти, които по ПУП са отредени за зони, като озеленявне или парк.
Ако обектът е трайно прикрепен към земята, а Вие пишете, че ще има бетновоа основа, той няма как да бъде и в категорията "преместваеми обекти".



За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

24.03.2019

Отговор: Здравейте Ани!
От това, което сте описали в запитването си, се разбира, че става въпрос за изграждане на пристройка към Вашия недвижим имот, а не за дървен навес. Следователно, след като обектът не е преместваем, съгласно ЗУТ ще Ви е нужно не само съгласие на съседа, но и разрешение за строеж.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

придобиване на общински имот Моля ,обяснете ми какво трябва да направя ,за да придобия държавна ,а после актувана като общинска земя.Имаме построена къща 1965 година на тази земя и я... Последен отговор - 26.11.2022 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Наследник на чичо ми Чичо ми остана вдовец.Те нямат деца.Аз и брат ми сме племенници от страна на леля ми,а чичо ми има един племенник.Няма други живи роднини.След смъртта на... Последен отговор - 24.10.2022 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

съсобственост на УПИ с ид части Здравейте, Живея в УПИ от 2 блока с дворно място. Съсобствениците има с ид части и такива с право на строеж.Съсобствениците на ид части си правят... Последен отговор - 20.11.2022 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

съсобственост на парцел в ид части Доб ден, Правите ли правни консултации по съсобственост на имот в ид части ? Правите ли искови молби до граждански съд ? какъв е вашия хонорар за правна... Последен отговор - 20.11.2022 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

съсобственост в ид части Доб ден, Правите ли правни консултации по съсобственост на имот в ид части ? Правите ли искови молби до граждански съд ? какъв е вашия хонорар за правна... Последен отговор - 20.11.2022 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив