Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Дължа ли данък при продажба на парцел?

17.03.2016 - Данъци и такси - 1 Отговори     (0)

С предварителен договор за покупко-продажба през 2009г. закупих идеални части от парцел, като изцяло заплатих на продавача цената за имота. След това продавача отказа да се яви пред нотариус за нотариално оформяне на сделката. Принудих се да поискам съда да обяви предварителния договор за окончатален, но решението в моя полза излезе едва през 2015г. Дължа ли данък, ако продам този имот през настоящата 2016г?

									Bella

Bella

Отговори (1)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

21.03.2016

Отговор: Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 1, б. "б" от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажбата на до два недвижими имота, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години. Посочената разпоредба не е приложима в случая, доколкото съдебното решение, с което се обявява предварителния договор за окончателен, е от 2015 г. Т.е. дължите данък по ЗДДФЛ, ако продадете идеални части от имота през 2016 г.


За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Данък от наем на апартамент на физическо лице Здравейте, собственичка съм на апартамент, прехвърлен с дарения от родителите ми, които са запазили една стая с право на ползване. Апартаментът към... Последен отговор - 27.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Покупка на вече регистрирано МПС Здравейте! Купувам си МПС регистрирано в Стара Загора, а аз съм с постоянно жителство в Хасково, но не живея там, освен това МПС-то е Мотор, който... Последен отговор - 14.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

давностен срок данък сгради и такса смет Здравейте! Имам задължение над две хиляди лева за данък сгради и такса смет. Това задължение е от 2012 г. насам. Ходих в една от софийските общини за да... Последен отговор - 16.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Данък МПС Здравейте ! Имам решение на ТЕЛК над 75% . Въпроса ми е имам ли облекчение за данък на мотопед или мотоциклет ! Последен отговор - 23.03.2018 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имаш ли право да си преустроиш апартамента на 2 отделни и единия да го отдадеш... Здравейте искам да попитам има ли комшийката ми право да си преустрои апартамента на 2 отделни с единия да го отдаде под наем? И наемателите даже и да не... Последен отговор - 1.04.2018 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив