Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Дарение или покупко-продажба на имот

06.02.2018 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Здравейте, имам следния казус.
Единствено дете съм от брака на моите родители. Баща ми има предишен брак, от който има 2 деца. Майка ми наследява имот по време на брака им, на който срещу обезщетение е построена кооперация. Нотариалният акт е на нейно име. Какъв е най-добрият начин да прехвърли майка ми имотите на мое име, без другите деца на баща ми от предишния му брак, да имат възможност за претенции. Съществуват ли рискове, имотите да се поделят и на другите деца на баща ми, след смъртта на родителите ми, ако не ги прехвърлим и оставим да се онаследят по наследство (Уточнение: И двамата в момента са живи и здрави и имат желание да прехвърлят всичко на мое име. Освен това съм инвестирал не малки суми за довършителни дейности на апартаментите). Благодаря Ви предварително за насоките и отговорите!

									Александър Георгиев

Александър Георгиев

Отговори (2)    Коментара (1)

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

06.02.2018

Отговор: Ако майка Ви почине първа, тези имоти ще се наследят от Вас и от баща Ви. А след неговата смърт - неговия дял ще се наследи поравно от Вас и неговите две деца.
Това, което не ми стана ясно - майка Ви е наследила земя и върху тази земя, по време на брака й с баща Ви е построена кооперация? Ако не е имало плащане от страна на майка Ви към строителя, а имотите са й дадени като чисто обезщетение в обекти, то последните са лична собственост на майка Ви. И няма пречка да Ви ги прехвърли с дарение. След нейната смърт, единственият, който би могъл да оспори част от дарението е баща Ви. Ако баща Ви почине пръв, неговите деца и Вие ще получите поравно от това, което е притежавал към датата на смъртта си. Тоест, отговора на целия въпрос - дарение или продажба, зависи от това как точно е получила майка Ви имотите. Тоест, дали по смисъла на закона, баща Ви също има дял или не. Защото, макар и приодбити по време на брака, не всички вещи са задължително общи. Ако има дори капка съмнение или колебание от колега или нотариус след прочит на документите Ви, горещо Ви съветвам да оформите сделката, като продажба, макар и фиктивно. Нея няма как да Ви я оспорят, за разлика от дарението.



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											Александър Георгиев

Александър Георгиев

06.02.2018

Коментар: Много Ви благодаря, адвокат Миткова, за бързия отговор.
В отговор на Вашия въпрос: върху наследената земя е построена кооперация, от нейна страна няма плащане към строителя и имотите са ѝ като чисто обезщетение.Частично плащане, за да се получи цялост на имотите съм извършвал аз, като по норатиален акт съм едноличен собственик на гараж и склад в същата кооперация. Ще обърнем внимание на начина на придобиване, който е описан в нотариалния акт. Сърдечно Ви благодаря отново за бързия отговор! Бъдете здрава! :)



За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

06.02.2018

Отговор: При уточнението, което правите (че не е извършвано плащане от страна на майка Ви към строителя) и като се присъединявам към отговора на колегата - дарението няма как да бъде оспорено от децата на баща Ви от предходен брак.


За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

чл. 14, ал. 4, ЗУЕС Здравейте, Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели. Колко гласа има общо, като брои и себе... Последен отговор - 14.09.2020 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Възстановяване на земеделска земя Здравейте, свекър ми е наследник на 60 дка земеделска земя в землището на с.Ярджиловци обл. Перник, въпроса ми е какво да предприеме, като когато са били... Последен отговор - 14.09.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Обсебен Съсобствен Имот Наследих от баща си процент в магазин който той е получил от реституция. Магазина има много съсобственици. Трима човека, мажоритарен собственик 51%, друг... Последен отговор - 18.10.2020 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Моля за отговор Здравейте, Съгласн чл. 14, ал. 4, ЗУЕС, Едно лице може да представлява най-много трима собственици и/или ползватели. Колко гласа има общо, като брои и себе... Последен отговор - 3.09.2020 от адв. Симеонова

1 Отговори

пари при чси имам задържани 6000лв през последните 8 години одържани ми от инвалидната ми пенсия от 200лв всеки месец но не са разпределени до сега на... Последен отговор - 31.10.2020 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив