Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Дарение

26.10.2016 - Правни казуси - 2 Отговори     (0)

Кой наследява имот дарен на единия от съпрузите от родителите му ако той почине?Има ли вариант(освен завещание)приживе същия да подпише,че иска имота да остане на преживелия съпруг.Може да не зададох въпроса много ясно,но вярвам,че ще разберете.Предварително благодаря!Всичко добро!

									Питаща

Питаща Друго

Отговори (2)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

26.10.2016

Отговор: Дали е дарен или е приодбит възмездно по време на брака, няма отношение към кръга от наследници, а само към техните дялове. Ако имотът е лична собственост на единия съпруг /дарение/, то след неговата смърт наследяват наследниците по закон при дялове, съобразно Закона за наследството. Например, ако наследници са съпруг и две деца, наследяват по 1/3.
В случая, преживелият съпруг при всички положения наследява част от този имот. Преживе собственикът може да подпише много неща, но единствено завещанието ще има ефект. Или да прехвърли имота на другия съпруг с нотариален акт - продажба, дарение и т.н..



За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

26.10.2016

Отговор: Здравейте!

Мисля, че разбирам Вашето притеснение.
Законодателят урежда наследяването от страна на съпруга в чл.9 от Закона за наследството:
"Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство."

Това означава, че преживелият съпруг ще получи цялото имущество на покойния си съпруг, само ако към момента на смъртта той няма деца, братя и сестри, родители и племенници.
Във всички други случаи имуществото ще се дели, ако оставите нещата да се развият по закон. Завещанието е вариант да се дерогира законовото решение и да се последва волята на наследодателя.

Все пак, това се отнася за цялото имущество на наследодателя. Конкретният имот може да бъде поставен в дял именно на преживелия съпруг (и обикновено така се случва), особено ако има и друго имущество - ниви, гаражи, магазини...

Колегата Ви е дала отлична идея - може да се прехвърли приживе, а за по-голяма сигурност може да се запази и право на ползване върху имота.
Ако решите да прехвърляте, обаче, внимавайте - все пак никой не знае кой от двамата ще си отиде първи, и може да се окаже, че роднините на другия съпруг ще наследят заедно с този, който е прехвърлил жилището си приживе и то няма да си остане само негово.



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Наследствена земя Съсобственик съм на 3 декара наследствена земя със статут Ливада( в договора е записано кой коя част от земята може да ползва), искам да я заградя и... Последен отговор - 19.09.2018 от Катя

4 Отговори

Стари нотариални актове Здравейте! Имам къща, която от как е построена пет пъти е сменяла собственика си. Освен собствения си нотариален акт аз имам предишните два. Трябва ми... Последен отговор - 16.09.2018 от адв.Галина Чанкова

4 Отговори

Отказ от наследство Здравейте, през 1992 г. с решение на Поземлена комисия държавата възстановява имоти - земи и гори на покойния ми прадядо в провинция, починал през 70-те... Последен отговор - 17.09.2018 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Помощник на ЧСИ ми взе неправомерно парите Здравейте! Поради стечения на обстоятелствата имам 3 запора от трима ЧСИ. В службата ми всеки месец ми удържат по ведомост сума (за самотен родител с... Последен отговор - 18.09.2018 от Бисер Захариев

2 Отговори

Помощник ЧСИ запорира банковата ми сметка и ми взе неправомерно парите. Упорито... Здравейте! Поради стечения на обстоятелствата имам 3 запора от трима ЧСИ. В службата ми всеки месец ми удържат по ведомост сума (за самотен родител с... Последен отговор - 18.09.2018 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив