Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Данък сгради без Разрешително за ползване

24.09.2019 - Данъци и такси - 1 Отговори     (0)

Имам апартамент, който не е въведен в експлоатация, но се ползваше. От 2 години има Забрана за ползване от ДНСК до въвеждането му в експлоатация. Съответно, не се ползва/спрян му е тока чрез заповедта/. От общината ми пратиха писмо да се платят данъците. Дължа ли данъци за тези две години от както не се ползва и какво да направя?
Благодаря

									Dara

Dara

Отговори (1)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

24.09.2019

Отговор: Отговорът на въпроса Ви се съдържа в чл. 15 от Закона за местните данъци и такси, който е изменен през 2019 г.
Чл. 15, ал. 1 - за новопостроените сгради или части от сгради се дължи данък от началото на месеца, следващ месеца, през който са завършени.

(3) (Нова - ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Завършването на сграда или на част от нея се установява с удостоверение за въвеждане в експлоатация или разрешение за ползване, издадени по реда на Закона за устройство на територията, както и с удостоверение по чл. 54а, ал. 3 от Закона за кадастъра и имотния регистър.

(5) (Нова - ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Данъкът по ал. 1 се дължи и в случаите, когато в двегодишен срок от завършването на сградата в груб строеж, съответно - в едногодишен срок от съставяне на констативен акт по чл. 176, ал. 1 от Закона за устройство на територията, сградата не е въведена в експлоатация или не е издадено разрешение за ползване.

Както обяснявате, вероятно приложима е разпоредбата на ал. 5, ако в двегодишен срок от завършване на сградата в груб строеж, същата не е въведена в експлоатация, се дължи данък. Разпоредбата на ал. 5 обаче се прилага занапред, т.е. не могат да претендират да заплащате данък за минал период от време.



За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Местни данъци и такси Здравейте. През 2016 година се снабдих с Констативен нотариален акт по документи за имот (ателие), за който никога преди това не е имало документ за... Последен отговор - 18.10.2020 от адв.Галина Чанкова

4 Отговори

данък мпс налага ли се счетоводно отражение на неплатен данък мпс за 2019г Последен отговор - 22.06.2020 от адвокат Милена Миткова

2 Отговори

Заявление свободен текст Здравейте! Запознат ли е някой как трябва да изглежда Заявление свободен текст? Необходимо е да напиша такова заявление и заедно с други документи да... Последен отговор - 9.07.2020 от адв. Симеонова

2 Отговори

Плащане на данък за парко място преди АКТ 16 на зградата Здравейте Преди четири месеца подписах договор за учредено право на строеж за апартамент и към него е описано и парко място 12 квадрата в поземления... Последен отговор - 17.03.2020 от адв. Симеонова

1 Отговори

Питане за ддс В рамките на 12 месеца физическо лице продава получени по наследство апартамент, парко место и гараж на един адрес. Имат акт 16 преди повече 10 години, не... Последен отговор - 14.09.2020 от адв. Симеонова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив