Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Данък МПС на собственик с ТЕЛК

11.07.2016 - Данъци и такси - 3 Отговори     (0)

Имаме автомобил 1770 кубика,85KW регистриран 2014год. на името на съпруга ми.Той е с ТЕЛК 87%, а аз съм с ТЕЛК 50%.Съпругът ми почина.Тъй като трябва да подам декларация в 6 месечен срок от датата на смъртта влезнах в сайта на общината да видя какви данъци има за плащане и се оказа, че за въпросния автомобил съпругът ми дължи за текущата година 87.12лв., за предходни години 7.34лв., а аз за текущата 87.98 лв.за предходни 168.63лв.
Въпросът ми е този автомобил не е ли освободен от данък (чл.58 ал.1 т.4),при положение че са подадени деклараций с приложени ТЕЛК ? Може ли да се направи нещо при вече начислени суми, ако правилно тълкувам закона?

									Валя Йотова

Валя Йотова

Отговори (3)    Коментара (1)

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

11.07.2016

Отговор: За посочения автомобил действително е приложима цитираната разпоредба на чл. 58, ал. 1, т. 4 от ЗМДТ. Двата автомобила са били съпружеска имуществена общност, която е бездялова. В този случай е била налице хипотеза на бездялова съсобственост между две лица, всяко от които е с намалена работоспособност от 50 до 100%, което обуславя освобождаването от данък на двата автомобила, съпружеска имуществена общност на двата инвалида. За съжаление обаче данъчната администрация не тълкува по горния начин цитираната разпоредба от ЗМДТ.


За контакти

											Валя Йотова

Валя Йотова

11.07.2016

Коментар: Автомобилът е един.Да съпружеска собственост е и затова данъкът е начислен и на двамата.


За контакти

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

11.07.2016

Отговор: Можете да подадете писмено възражение по отношение начискените суми. За улеснение приложете отново ТЕЛК-овете. Вземете входящ номер на възражението си и чакайте да Ви отговорят писмено. ТОва е единственият разумен начин да се справите със ситуацията, като се обърнете директно към съответния отдел МДТ на общината.


За повече информация: http://mitkovalawyers.com | За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

12.07.2016

Отговор: След като автомобилът е само един и е бил съпружеска имуществена общност на двама съпрузи с намалена работоспособност 50 % и над 50 %, има правно основание за освобождане от данък на основание цитираната от Вас разпоредба на чл. 58, ал. 1, т. 4 от ЗМДТ. Правилно Ви е посъветвала колегата Миткова да подадете писмено възражение в съответната районна администрация на отдел "Местни данъци и такси". Би следвало да заличат начислените данъци за предходни години и за текущата година. По-различно се третира прилагането на посочената разпоредба при съпружеска имуществена общност на 2 автомобила на лица с намалена работоспособност.


За контакти

Популярни въпроси - Данъци и такси

Виж всички въпроси

Такса смет на паркомясто Паркомястото се намира в жилищна сграда на ниво (-2). Същото е декларирано в общината. Има осветление в подземния паркинг. Въпросът ми е: Трябва ли да... Последен отговор - 13.03.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Съдебна делба на 1/2 ид.част от имот Нотариалните, съдебни и държавни такси при делбата ще се изчисляват на база на данъчната оценка на целия имот или само на частта, която е предмет на... Последен отговор - 6.03.2021 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Имате проблем стакса смет за паркомясто ... Паркомястото се намира в жилищна сграда на ниво (-2). Същото е декларирано в общината. Има осветление в подземния паркинг. Въпросът ми е: Трябва ли да... Последен отговор - 3.04.2021 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори

Едноетажна къща с призем Здравейте на нотариалният акт на нашата къща пише едноетажна с призем Призем състоящ се от 3 стаи и гараж. Имам въпрос тогава призема брои ли се за етаж... Последен отговор - 1.12.2021 от адв. Симеонова

1 Отговори

Едноетажна къща с призем брои ли се за двуетажна? Здравейте на нотариалният акт на нашата къща пише едноетажна с призем Призем състоящ се от 3 стаи и гараж. Имам въпрос тогава призема брои ли се за етаж... Последен отговор - 4.12.2021 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив