Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

декларации

10.05.2019 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Вече 2год. работя като специалист по поддръжката в НАП В.Търново офис Габрово. Всяка година държавните служители подават данъчни декларации. Аз не съм държавен служител, а служител по трудов договор. Като такъв не би трябвало да подавам декларация , но някакви измислени вътрешни правила ни го налагат. Миналата година не подадох и ме санкционираха с последно предупреждение и лишаване от ДМС за 1 год. Ако Тази година не подам такава, имат ли законно право да ме уволнят?

									B A J

B A J

Отговори (3)   

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

10.05.2019

Отговор: Основание за дисциплинарно уволнение са нарушения на трудовата дисциплина, като в КТ не е предвидено като нарушение - неподаване на данъчна декларация, но след като имате последно предупреждение за препоръчване е да подадете такава декларация.


За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

10.05.2019

Отговор: Здравейте!

Поддържам мнението на колегата Митова, че е добре да подадете исканата декларация (предполагам, че не става дума за данъчна декларация по реда на чл.50 от ЗДДФЛ), защото
основание за дисциплинарно уволнение може да е и "други тежки нарушения на трудовата дисциплина", а нарушение на трудовата дисциплина може да е всяко несъобразяване със законна заповед на работодателя, неспазване на правилника за вътрешния трудов ред и пр.
Колкото до наложеното Ви по-рано наказание, то се заличава със срок 1 г. от датата на налагането, но предполагам, че тази година още не е изтекла, така че е добре да сте внимателен.
Много ли е важно за Вас да не подавате декларацията? - защото сте прав, няма такова законово задължение за служителите, наети на трудов договор. Но пък струва ли си това да Ви създаде проблеми с работното място?

Ако държите да се противопоставите, ще е добре да намерите основателна причина - например противозаконност на заповедта.

Успех!

С поздрав: адв. Симеонова

София, ул. "Христо Белчев" 18
тел. 0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

12.05.2019

Отговор: Здравейте госпожо!
Действително, законът задължава работещите , които са в качеството си на държавни служители да подават годишни данъчни декларации и обратно - тези, които са на трудов договор нямат това задължение.
Но, след като имате вътрешни правила, които Ви задължават да правите това - моят съвет е да го направите, за да не бъдете санкционирана. Вероятно , има вътрешно решение, по силата на което се задължавате всички да подавате такава декларация, независимо от статута.
Тъй като обаче е незаконосъобразно, можете да атакувате по реда на АПК пред административния съд съответната Наредба, като за това няма срок.
Успех Ви пожелавам!
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон за връзка: 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

етажна собственост управител Моля , кажете как се постъпва , ако избраният Управител на ЕС си продаде жилището и иска да се освободи от тази длъжност? Става въпрос за етажна... Последен отговор - 9.06.2019 от дон

4 Отговори

Разрешение за ползване на покривна тераса. Здравейте.Закупихме апартамент на последен 5-ти етаж на жилищна сграда. Има нотариално заверена декларация съгласие /подписана от част от... Последен отговор - 16.06.2019 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Дарение Добър ден! Преди 9 години майка ми ми направи дарение на недвижим имот. В нотариалния акт пише, че майка ми(дарител) запазва правото си на ползване на... Последен отговор - 16.06.2019 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Може ли да се оспори дарение при тази ситуация ? Здравейте, искам да попитам какво може да се направи при следния случай - бащата дължи детска издръжка от солидна сума, натрупана във времето. За да... Последен отговор - 9.06.2019 от адв.Галина Чанкова

3 Отговори

Изграждане на навес Имаме масивен хамбар, който е построен с разрешително на границата на урегулиран парцел заедно с къщата през 1960 година. Нашите съседи са решили да си... Последен отговор - 9.06.2019 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив