Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Дадени отговори - личен профил

Успешно добавено в бележника!

Изпрати съобщение

Николай Иванов

253
точки

Консултант

100
кредити

Отговори: 4 Съвети: 0 Посещения:2269
Въпроси: 0 Публикации: 0 Коментари: 0
Включи се към моята мрежа: https://ceb.bg/index/register/inv/5311 - Линк за покана
Дадени отговори: 4
Покупка на имот и прекратяване на публична продан
Здравейте! Харесах си имот, който е обявян на публична продан. На огледа пазачът(собственикът) ми каза че първоначалната цена е твърде ниска и ако не се достигне на търга до определена цена(която беше доста висока и не представлява имота интере за мен на тази цена) той и банката имат право да обявят търга за невалиден. Възможно ли е да се направи това след провеждане на търга да бъде отложен? Поздрави
Раздел:

Продажба на имот

Населено място:

София

Зададен на: 15.11.2015 Последен отговор: 27.11.2015
 

Отговор на Николай Иванов : Възможно е публична продан да бъде атакувана по съдебен ред - предпоставките за това, както и лицата, които имат право да подадат жалби са описани в чл. 435 ГПК.

Дата на отговора: 25.11.2015  
 
Отговори на въпроса
Свързани въпроси
Покажи въпросът и останалите отговори
Наем връщане на депозит след месец предизвестие
Може ли някой да ми каже какво да правя, ако наема апартамент и не живея в него като съм дала месечно предизвестие за напускане. Месеца мина платила съм си наема и остават сметките за ток, които се разбира, че са прекалено много за периода, за който съм живяла тей като съм се нанесла в началото на месеца, но сметките са минимум 10 дена застъпващи се с миналите собственици, които са били четерима и през това време са натрупвали сметки. Като съм и платила такса вход и няма никакви щети в апартамента,защото не е живяно там. Как мога да си върна депозита при тези условия сметката само за топлофикация е 50 лева в летен месец.
Раздел:

Наем

Населено място:

София

Зададен на: 18.08.2015 Последен отговор: 04.11.2015
 

Отговор на Николай Иванов : Връщане на депозит в общия случай става след като удостоверите пред наемодателя, че сте заплатили всички сметки за периода, в който сте обитавали наетия от вас имот (или поне сте държали ключовете за същия, след като казвате че не сте живяли там). От написаното от вас става ясно, че сметките са истинския проблем - явно имате възражения относно размера им. Обикновено при сключване на договор за наем се изготвя и приемо-предавателен протокол, в който, в присъствието и на двете страни, се записват показанията на електромери, водомери, топломери, както и състоянието на жилището към момента в който наемателя получава държането на имота от наемодателя. Ако имате такъв протокол и показанията са записани в него, не би следвало да заплащате стари сметки. Ако нямате, тогава става по-сложно. По отношение на сметките на топлофикация - те са прогнозни, така че, ако година по-рано е имало голямо потребление на топла вода например, то сметката за същия месец една година по-късно ще е висока, тъй като топлофикация очаква отново голямо потребление.

Дата на отговора: 04.11.2015  
 
Отговори на въпроса
Свързани въпроси
Проблем с наемодател
Здравейте! Моят проблем е малко по-различен от обичайните. В този случай аз имам проблем с наемодателя, а не той с мен! Аз съм юридическо лице и имам сключен договор за наем за 2 години, плащам си редовно наема, при това срещу фактура. Днес обаче наемодателят ми ми съобщи, че трябва да се изнеса след една седмица! Въпросът ми е какви са моите права в този случай? Не ми ли дължи неустойка? Не мога да се изместя в толкова кратък срок.
Раздел:

Наем

Населено място:

Русе

Зададен на: 03.11.2015 Последен отговор: 04.11.2015
 

Отговор на Николай Иванов : Отговорът по темата е наистина изчерпателен, само едно малко допълнение - чл. 238 от ЗЗД регламентира, че предизвестието трябва да е поне един месец (в случай на договор за наем без определен срок, освен ако наемът не се плаща на ден); предполагам, че при вас наемът се плаща месечно, така че освен ако изрично не сте се споразумяли за друго с наемодателя в договора сключен помежду ви, би следвало предизвестието за прекратяване също да е едномесечно.

Дата на отговора: 04.11.2015  
 
Отговори на въпроса
Свързани въпроси
Покажи въпросът и останалите отговори
Покупка на имот от ЧСИ, с вписан договор за наем за 10 години след образуване на изпълнителното дело
Здравейте, интересувам се от покупката на имот от ЧСИ-изпълнителното дело е още от 2012 г., това ще е 14 ти по ред Търг от тогава. Тъй като на този Търг вече цената ще е приемлива и за мен помолих Колега-юрист да ми направи Справка в Имотния регистър по партида на имота - от същата след няколкото възбрани предшестващи образуването на Изпълнителното дело има и Вписан договор за наем за 10 години от есента на 2013 г., тоест след образуване на делото и проведени вече 5 търга. Договора за наем е между единия от соствениците /имота е СИО/ и ЕООД на сина на същите, в имота не се живее и не се ползва реално под наем от поне 2 години. За да придобия евентуално имота планирам да ползвам кредит, но ме притеснява този вписан договор за наем, изчетох доста мнения на юристи в нета и мненията на голяма част от тях са, че е важно дали договора е след или преди възбраните/ипотеките/изпълнителното дело. Можете ли да ми обясните как точно стоят нещата правно, за което предварително ви благодаря.
Раздел:

Покупка на имот

Населено място:

Русе

Зададен на: 19.08.2015 Последен отговор: 26.10.2015
 

Отговор на Николай Иванов : Често срещам този въпрос в практиката си; отговорът обикновено зависи от обстоятелствата, но едно нещо което винаги съветвам хората е да внимават какво пише в договора. Защото в много случаи, дори купувач на публична продан да успее да извади наемател с вписан договор за наем при евентуален въвод, въвода не отменя действието на договора за наем. И така купувайки имота, по силата на чл. 237 ЗЗД вие встъпвате в правата на наемодателя по вписан в имотния регистър преди проданта (това е важния момент) договор за наем; което означава че след като бъде лишен от държането на имота, наемодателя ще ви съди за реално изпълнение на договора. Ако пък в договора има посочени и неустойки, тогава може да се окаже че ще ви излезе по на сметка да оставите наемателя да си ползва имота. Всичко зависи от спецификата на договора, но бъдете внимателен защото подводните камъни са наистина много. Не случайно една от най-големите банки в България е съставила наръчник за потенциални купувачи на публична продан, в който преди всичко съветва хората преди да си купят имот да говорят със собственика (длъжника) и да видят дали той иска да продава, защото той може и да бъде принуден от ЧСИ да се раздели с имота си, но с кеф ще вгорчи живота на евентуален купувач.

Дата на отговора: 26.10.2015  
 
Отговори на въпроса
Свързани въпроси
Покажи въпросът и останалите отговори

Тагове

договора

  

имота

  

преди

  

става

  

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив