Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Отлагане на съдебно дело

11.01.2018 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте,
Въпросът ми е има ли текст в закона, който определя колко пъти може да не получи призовката си дадено лице, за да бъде прекратено едно дело? Поради нередовно призовани свидетели, дело, което ме засяга, се отлага няколко пъти.
И другият ми въпрос е - когато ищецът, човекът, който е завел съдебния иск, не се явява нито веднъж на насрочената дата, нито негов адвокат или пълномощник, подлежи ли на санкция и кога този факт може да бъде причина за прекратяване на делото? Отнася се за същото дело, което ме засяга.
Благодаря Ви за отделеното време!
Лека вечер!

									Диана Александрова

Диана Александрова Друго
София

Отговори (3)    Коментара (2)

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

13.01.2018

Отговор: Здравейте,
ищецът и неговият адвокат не са длъжни да се явят в съдебно заседание по гражданско дело и няма да са причина за отлагане на делото при редовното им призоваване. Причина за отлагане на делото е нередовното им призоваване или представянето на документи, които посочват уважителни причини за неявяване на адвоката и ищеца. "Съдът отлага делото, ако страната и пълномощникът й не могат да се явят поради препятствие, което страната не може да отстрани." - така чл. 142, ал. 2 от ГПК.
Относно свидетелите - ако свидетелят не може да бъде призован на адреса, посочен от страната, съдът определя срок за посочване на друг адрес. Ако страната не изпълни указанията на съда, свидетелят не се призовава. Страните могат да доведат допуснатите свидетели и без призоваване. (чл. 169 от ГПК).
Препоръчвам да коментирате поставените въпроси и с адвоката, който сте упълномощила по делото, като неговото становище ще Ви бъде най-полезно в случая.



За контакти

											Диана Александрова

Диана Александрова

16.01.2018

Коментар: Благодаря, адвокат Митова! Приятен ден!


За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

18.01.2018

Отговор: Здравейте!
Задали сте няколко въпроса , касаещи гражданският процес.
ПЪРВИЯТ Ви въпрос е непълен, тъй като не сте посочили какво е процесуалното качество на лицето, което не е получило призовката.
Т.е., тук има две хипотези - ако става въпрос за ищец, то той е този, който ръководи процеса и не е възможно да не посочи адрес за призоваване, тъй като това противоречи на неговият правен интерес. Ако става въпрос за ответник и същият не даде отговор по чл.131 от ГПК и не се яви в съдебно заседание без основателна причина, тогава може да се говори за постановяване на неприсъствено решение.
ВТОРИЯТ Ви въпрос касае отново ищеца - ищецът не е длъжен задължително да се яви в съдебно заседание. Той може да изпрати и молба, в която да потвърди или оттегли, или откаже от предявен вече иск. Това е негово право.
Но, в крайна сметка , бих Ви посъветвала да споделите конкретният казус с адвокат , за да Ви се отговори конкретно, защото всеки казус е сам за себе си, както се казва и носи своите особености.
Успех Ви желая!
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

											Диана Александрова

Диана Александрова

18.01.2018

Коментар: Благодаря и на Вас, адвокат Чанкова!
Ищецът не се явява на насроченото дело 2 пъти, а две от заинтересованите лица са в чужбина и не си получават призовките 3-ти път. Питането ми по-скоро е по какви причини може да бъде прекратено едно дело?
Хубав ден!



За контакти

											Адвокат Николина Митова

Адвокат Николина Митова

18.01.2018

Отговор: В посочените от Вас хипотези неявяването на ищеца и/или неговия пълномощник на съдебното заседание не е основание за прекратяване на делото.


За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Неуредени сметки по регулация със съседите Здравейте, със съседите имаме неуредени сметки по регулация.Техният имот е маломерен и преди 30години им придадоха 80 кв. м от нашият имот.Водихме дела,... Последен отговор - 17.08.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

въвод във владение на имот Сключена сделка за покупко продажба на недвижим имот.Нотариялният акт е под условие.Предаването владението на имота ще се осъществи два месеца след... Последен отговор - 6.08.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

разделяне на имот Собственик съм на къща в село като 1/2 част съм придобила от завещание, а другата 1/2 част чрез дарение. Сега искам да разделя имота на две части - частта с... Последен отговор - 12.04.2024 от адвокат Милена Миткова

1 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - 30.03.2024 от адв.Галина Чанкова

1 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив