Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Може ли да се оспори дарение при тази ситуация ?

06.06.2019 - Правни казуси - 3 Отговори     (0)

Здравейте, искам да попитам какво може да се направи при следния случай - бащата дължи детска издръжка от солидна сума, натрупана във времето. За да избегне запориране на имоти от Съдебен изпълнител, в който той има идеални части, ги дарява чрез Нот. акт на дете от втори брак. Детето , на което се дължи издръжка, остава ощетено от наследство. Може ли да се оспори сделката, че чрез дарение, човекът ощетява детето си и чрез лишаване от наследство и чрез неизплащане на сумата за детска издръжка ?

									Крас

Крас

Отговори (3)   

											адвокат Милена Миткова

адвокат Милена Миткова

06.06.2019

Отговор: В случая, бащата е още жив и не може да се говори за лишаване на който и да било от наследство.
Дарението може да бъде обявено от съда за недействително, тъй като е извършено с цел осуетяване събирането на дължими суми за издръжка, чрез съдебен изпълнител.
За целта обаче, ще се наложи да водите дело. Ако дарението е извършено след възникване задължението за заплащане на издръжката и е дарено на низходящ (другото дете), ще си спечелите делото и ще можете да изнесете на публична продан имуществото.



За контакти

											адв. Симеонова

адв. Симеонова

06.06.2019

Отговор: Здравейте!

Разбира се, че може.
Законодателят, също като Вас, е преценил, че справедливостта е по-важна от желанията и интересите на длъжника.
За това съществува т. нар. "Павлов" или "отменителен" иск., по реда на чл.135 от ЗЗД.
И това няма да е никак трудно - ето Ви част от текста на този член: "Кредиторът може да иска да бъдат обявени за недействителни спрямо него действията, с които длъжникът го уврежда, ако длъжникът при извършването им е знаел за увреждането...".
Важна особеност е, че е хубаво да действате възможно най-скоро - от една страна между детето и родителят, който НЕ упражнява родителските права тече давност на общо основание, а от друга, ако успеят да прехвърлят жилището на трето лице (което не е толкова лесно, защото се изисква решение на районния съд, но и не е прекалено трудно, нито пък бавно), Вие ще бъдете в неизгодно положение, защото "Недействителността не засяга правата, които трети добросъвестни лица са придобили възмездно преди вписване на исковата молба за обявяване на недействителността."
Така че моят съвет е да действате бързо и експедитивно. Ако се налага, бих Ви съдействала с удоволствие!

С поздрав: адв. Симеонова

София, ул. "Христо Белчев" 18
тел. 0884 94 52 56 или 0898 20 60 91
имейл: advokatsimeonova@yahoo.com


П.п. Явно с колегата Митева сме писали едновременно...



За повече информация: http://exlege.bg | За контакти

											адв.Галина Чанкова

адв.Галина Чанкова

09.06.2019

Отговор: Здравейте!
Въпросът за наследство се поставя едва тогава, когато наследодателят е починал, а в случая става въпрос за живо физическо лице, баща на две деца - едно от първия си брак и едно от втория си брак , поради което този въпрос не може да бъде коментиран.
При всички положения е налице колизия на права между правата на двете деца и задължението на бащата към всяко едно от тях и съдът задължително ще изследва въпроса - кое или какво е наложило извършване на дарение само по отношение на едното дете, тъй като в случая не става въпрос за дарение на трето лице, а само на едното дете.
Да, можете да заведете иск пред съда, но не бих се наела да прогнозирам резултат, защото, подчертавам, както посочих по-горе става въпрос за договор при който това е волята на бащата по отношение на едно от собствените си деца и в тази връзка, как съдът ще приеме стореното е друг въпрос. Нужни ще Ви бъдат много и убедителни доказателства, за да докажете на съда, че целта на осъщественото дарение е именно да бъде избегнато заплащането на издръжка за детето от първия брак.
С уважение,
адв.Чанкова
София, ул. Три уши, 1, етаж 3, офис 1
телефон 0887 201 222



За контакти

Популярни въпроси - Правни казуси

Виж всички въпроси

Изграждане частичен навес на паркоместа. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - 17.03.2024 от адв.Галина Чанкова

2 Отговори

Закон за наследство? ДВ, бр. 60 от 1992 - Моля за по-подробно обяснение, в частта ако няма 10 години от сключен брак. Благодаря! Последен отговор - 19.03.2024 от Адвокат Николина Митова

1 Отговори

Имате проблем с ... . Последен отговор - от

0 Отговори

Изграждане частичен навес на паркомясто. Здравейте, интересува ме какви разрешителни и други документи са ми необходими за направя частичен навес на собствени паркоместа? Местата с 2 и 2/3 от... Последен отговор - от

0 Отговори

Премествяем обект в свлачищна зона Здравейте, предвид, че строителството в свлачищни зони без канализация е забранено, бих искал да попитам дали е възможно да се постави малък... Последен отговор - от

0 Отговори
Виж всички въпроси

Задай въпрос!

Колебаете се дали да закупите имот в даден район? Искате да научите каква е реалната стойност на вашия дом? Получете съвет от тези, които знаят! Ceb.bg дава възможност на потребителите да задават въпроси относно покупка, продажба, наем, стопанисване, управление, ремонт и всичко останало около имотите. Питайте и ще получите отговор от експертите в бранша!

Задай въпрос!

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив