Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Статии

Добави коментар

Апр 9, 2012

Няма точно определение за „еко дом” - общата представа е за жилище, което е конструирано така, че да използва единствено ресурсите на природата. Макар и без да осъзнаваме ние сме свидетели на глобалното замърсяване с вредни емисии на въздуха. Дори във времена, като днешните – на един постоянен технологичен напредък, все още добива ни на енергия се осъществява чрез изгаряне на нефт, въглища и други фосилни продукти, което пък може да се окаже пагубно за бъдещето на планетата. Според изследванията ще бъдем принудени драстично да намалим замърсяването на въздуха - в противен случай последиците ще бъдат необратими. Стряскащо, нали?

Какво да направим?

За начало би било добре да живеем в един напълно природосъобразен, екологичен дом, построен и добиващ енергия от материали и източници незамърсяващи околната среда. Докато само преди няколко години тази идея е била по-скоро в сферата на фантастиката, сега това е напълно осъществимо.

Канадски архитекти от Онтарио са създали едно изключително сполучливо енергонезависимо еко жилище. Каменна къща в комбинация с таван и под от естествено дърво и стени изцяло от стъкло - освен впечетляващо дизайнерско решение, тази конструкция осигурява топлота и уют, присъщи само за един природосъобразен дом. Естествено отопление и охлаждане, слънчеви системи за топла вода, фотоволтаични слънчеви панели, както и камина с чисто изгаряне правят къщата напълно функционална, макар и извън електрическата мрежа.

„Това у нас е немислимо”, ще кажат някои, но не е вярно!

Още в средата на 2010 година стартира проект по строежа на енергонезависимо екологично жилище в пловдивското село Царацово, с идеята да бъде изградено от изцяло алтернативни източници на енергия. Фотоволтаични панели, следящи движението на слънцето са основният източник на електричество. Вятърен двигател изпомпва водата, а покрива на еко къщата е под формата на Хеопсовата пирамида, което според създателя ѝ инж. Георги Стамов, се отразява изключително благотворно на развитието на живите организми.

Според различни световни статистики, около 63% от общата енергия се изразходва за отопляване и охлаждане на жилищата, което съответно прави „нашият дом” най-голям консуматор на енергия и респективно замърсител номер едно на въздуха и природата. При една еко сграда, изградена изцяло от естествени материали, като стъкло, дървесина, гипс, скала, които повишават нейните топлоизолационни качества, този процент драстично ще се снижи.

Еко архитектурата вече не е рядко срещана по света. Светло бъдеще има и в България, стига хората да се запознаят по-добре с ползите от нея.

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив