Юни 19, 2013 |
|
Парите управляват света. Но в последно време на мнозина им се струва, че идва краят на това управление. В магазините и ресторантите хората все по-често използват други начини за плащане – с помощта на мобилни телефони, кредитни или дебитни карти.Днес можем да си плащаме сметките напрано от вкъщи – чрез интернет банкирането или системата за електронни разплащания PayPal.Но слуховете за близкия край на книжните пари са силно преувеличени. В действителност нещата стоят точно обратно, твърди президентът на Резервната банка на Сан Франциско Джон Уилямс. Количеството на книжните пари в икономиката продължава да расте, пише сайтът Финмаркет.Броят на банкнотите до 50 долара е най-яркият индикатор за това колко често хората плащат с налични. Именно банкнотите от 50 долара се използват за ежедневните покупки.От началото на новото хилядолетие обемът на дребните банкноти започна да изостава от растежа на БВП.
Отчасти това би могло да бъде предизвикано от прехода на американците към банкнотите от 100 долара заради растежа на цените. Но най-вероятно хората са се обърнали към други начини на плащане поне що се отнася до малките по обем сделки.Излиза, че хората използват иновационни начини за разплащане все по-често, но количеството на наличните пари в обръщение нараства.
Сделките, извършени със "суха пара", могат да останат незабелязани от данъчните и правоохранителните органи.Наличните пари могат да се окажат най-надеждното средство за спестяване. Например, в период на политически или финансови сътресения. Когато банките банкрутират, парите под дюшека или в домашния сейф са къде по-безопасен начин да ги спасите.
През шестте месеца след банкрута на инвестиционна банка Lehman Brothers резервите от 100 доларови банкноти в САЩ нараснаха с 10% /с 58 милиарда долара/.Финансовата криза в САЩ приключи през 2009 и изглеждаше, че доверието към банките в значителна степен се е върнало. Но американците не бързат да се отказват от наличните. Та нали самият ФЕД също не бърза да създаде стимули за връщането им в банките.Откакто през декември 2008 ФЕД намали краткосрочните лихви практически до нулата, те така и не се повишиха. В резултат на това нищо не можеш да спечелиш от краткосрочните влогове. В резултат обемът на валутата в обръщение се увеличава. Когато нуждата от налични намалее, се случват точно обратният процес.
Източник: www.financebg.com |
|
|
Добави коментар
Още публикации
Ное 29, 2024
KEVINLONG
Консултант
Фев 26, 2024
Central BioHub
Други държави
Тагове
време
хората
по-често
използват
други
начини
плащане
книжните
пари
банка
расте
банкнотите
долара
налични
именно
обемът
банкноти
растежа
американците
наличните
обръщение
разберем
държат
средство
носят
абсолютно
парите
могат
например
банките
сейф
финансова
валутата
криза
2008
банковата
система
върнат
финансовата
приключи
краткосрочните
лихви
резултат
своите
кризата
Полезни сайтове
-
Топ класацията на българските сайтове
адвокат Милена Миткова
Адвокат
София
Владимир Йосифов
Консултант
София
Таня Китик
Консултант
София
Антон Илиев
Брокер
София
Кристина Найденова
Брокер
София
инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора