България е предпоследна по цени на имотите в абсолютна стойност в Европа. Зад нас е само Молдова. Това съобщи Мария Илиева, главен изпълнителен директор на МКБ Юнионбанк. Тя цитира данни на международния специализиран сайт Global Property Guide.
Доходността от имотите у нас е 5,28%, което ни нарежда на 7-о място от общо 36 изследвани страни в Европа. На първа позиция е Молдова с 10% доходност. След нея се нареждат Украйна, Унгария, Македония, Португалия и Румъния. В дъното на класацията са Франция (2,99%), Швейцария (2,94%), Андора (2,39%) и Монако (1,64%).
Според Илиева в следващите години ще има плавен, в умерени, здравословни граници, ръст на имотите у нас. Тя е категорична, че няма да има еднородни тенденции. Лошите имоти ще продължат да поевтиняват. И сега има строителни предприемачи, които продават далеч под себестойността - срещу 200 -300 евро/кв. м, водени единствено от желанието да приключат с проекта. От друга страна, има имоти, при които цените са над 1500 евро на кв. м и се сключват активно сделки на тези нива, допълни Мария Илиева.
Тя направи обширен анализ на имотния и ипотечния пазар. През последните пет години се наблюдава сериозна промяна в съотношението цена на жилищата в България към получавани доходи в полза на купувачите.
Един от най-сериозните показатели за състоянието на пазара на недвижими имоти и този на ипотечни кредити е достъпността на жилищата. С него се измерва времето, необходимо да се купи един имот с получаваните доходи и колкото е по-нисък, толкова е по-достъпен за домакинствата.
По данни на МКБ Юнионбанк се наблюдава рязък спад в този показател - от средно над 7 години за периода 2007- 2008 г. до 3 години към първото тримесечие на 2013 г. По световните стандарти за "достъпно" се счита жилище, което може да се купи с брутните доходи на едно домакинство за период по-малък от 3 години.
Очакванията на експертите на МКБ Юнионбанк е коефициентът за достъпност да се задържи на ниво от 3 или дори да падне малко под 3 г. до края на 2013-а. Това означава, че цените на жилищата в България са все по-близо до нивото, което да е в унисон с бюджета на българските домакинства, търсещи да придобият първи дом.
Илиева цитира и данните на Агенцията по вписванията, според които е имало 23% ръст в броя на сделките за първото тримесечие на годината. Принос за това дава и липсата на сериозни други инвестиционни алтернативи, което се показва и от сериозния ръст на депозитите. Очакванията са, че тепърва ще има оживление и при ипотечните кредити.
Източник: www.24chasa.bg