Инж. Димитър Пенев е управител на фирма „Сен-Гобен Констракшън продъктс“ България, направление РИГИПС. Фирмата е част от концерна Saint-Gobain – световен лидер в производството на строителни материали. РИГИПС присъства на българския пазар от 1995 г. Съществуващите училищни сгради в България могат да се разделят на 2 основни групи: тези, които са построени в първата половина на миналия век, и вторите, които са строени по време на социализма и са от типа сглобяеми конструкции. За съжаление в днешно време инвестициите в нови училищни сгради са твърде малко, което е характерно за цялостното строителство на обществени сгради като здравеопазване и образование.
Затова смятам, че трябва да насочим усилията си в обновяване на съществуващия сграден фонд. Това е валидно за двете направления: повишаване на енергийната ефективност и подобряване на комфорта при обитаване на сградите – естетика, акустика и здравословна среда за живот. Ще дам пример какви материали се използват при строителство и реконструкция на училищни сгради в други страни, в какви насоки работят научноизследователските центрове на Saint-Gobain Gypsum. Разбира се, основно приложение намират системите за сухо строителство, които навлязоха и у нас преди 20 години, и няма нужда да повтаряме отново техните предимства за бързо и качествено оформяне на пространствата. По-скоро ще обърнем внимание на новите материали и тенденции при тяхното ползване.
Системи от гипскартон
Освен познатите днес 3 вида гипскартон: обикновен, влагоустойчив и пожарозащитен, в нашето строително направление (Innovation, R&D) се предлагат още няколко вида специален гипскартон:
• RigiStabil® - плоскости с повишена якост за стени с висока устойчивост на механични въздействия, напр. коридори, спортни зали и места с повишен трафик.
• Fonic® - звукоизолационни плоскости.
• Аktiv’Air® - въздухопочистващи плоскости.
Activ’Air® е иновативна технология на Saint-Gobain Gypsum
за производство на гипсови материали, която подобрява чистотата на вътрешния въздух чрез постоянно премахване на циркулиращите летливи органични съединения (ЛОС). Activ’Air® е сертифициран по ISO 16000-23 - Стандарт за изпитване абсорбцията на формалдехид и без аналог е единственият гипсов продукт на пазара, който премахва формалдехида от въздуха в помещенията. Формалдехидът е доказано канцерогенен химикал съгласно класификацията на Световната здравна организация (WHO), а измерванията показват, че много често неговатa концентрация в помещенията надхвърля безопасните нива.
Предимставата на Activ’Air®:
• премахва постоянно над 70% от наличния формалдехид от въздуха в помещенията•не го отделя отново в помещенията•плоскостите могат да се ползват с повечето водоразтворими бои и стенни тапети.Технологията Activ’Air® на Saint-Gobain Gypsum е в съответствие с разработваните международни проекти за подобряване качеството на въздуха в помещенията. Такива са проектите на "Обединен изследователски център към ЕК" (JRC), проект "Индекс" към Световната здравна организация и др. От особена важност е проектът SINPHONIE – абревиатура на Европейска наблюдателна мрежа за вътрешно замърсяване и здраве в училищата. Законодателните критерии на вредни емисии вече са установени в няколко страни и "Сен-Гобен" има водеща роля в тази насока, чиято цел е намаляване на аспираторните заболявания, причинени от влошено качество на външния и ВЪТРЕШЕН въздух в сградите. Дългосрочната стратегия на проекта е да се осигури на децата да живеят в среда с чист въздух.
Европейските критерии за здравеопазване постепенно навлизат във всички страни и за 2013 г. в Saint-Gobain Gypsum очакваме ръст от 310% на този иновативен продукт.
Акустични системи
Основното им предназначение е подобряване на акустичния комфорт в помещенията и по този начин опазване здравето на обитаващите – в случая ученици и преподаватели. Ecophon е направлението в Saint-Gobain Gypsum, което специализира във високоефективни продукти за акустично третиране в зависимост от предназначението на помещенията: стандартни класни стаи, стаи за групови обучения и големи зали. Еcophon прилага диференциран подход към всеки конкретен случай и предлага специфично решение, което ще има траен ефект върху състоянието на учащите и преподавателите. Целта е престоят им в затворените пространства да не води до негативен ефект върху здравето им като резултат от натрупаните звукови натоварвания и прекалено силно (или недостатъчно) осветление.
Източник: www.stoitelstvo.info