След тежки 16-часови преговори е постигнато споразумение за бюджета на ЕС за 2014 г. Според компромисната сделка бюджетът за догодина ще включва 135,5 милиарда евро за плащания и 142,6 милиарда евро по ангажименти. Споразумението трябва да бъде окончателно одобрено от министрите на финансите на Съюза и от Европейския парламент на 19 и 20 ноември.
Европейските институции са постигнали споразумение за бюджет 2014 след тежки среднощни преговори, съобщи Европейската комисия. Компромисът за бюджета за следващата година предвижда плащания в размер на 135,5 милиарда евро спрямо исканите от Европейския парламент 136,4 милиарда и 135 милиарда евро, предложени първоначално от държавите членки, уточни Комисията в комюнике. Така бюджет 2014 ще бъде намален с 9,4% спрямо този от 2013 г., отразявайки финансовите затруднения, които тегнат над съюза.
Споразумението трябва да бъде официално одобрено от министрите и евродепутатите на 19 и 20 ноември, съобщи латвийското председателство на ЕС. То отваря паралелно и пътя за приемането от парламента на пленарно заседание на 19 ноември на Многогодишната финансова рамка на съюза за периода 2014-2020 г.
Споровете за бюджета между държавите членки и парламента, които в последните години се превърнаха почти в традиция, бяха разрешени въпреки противопоставянето на Великобритания, Швеция, Холандия и Дания, привърженици на по-строго управление на бюджета, съобщи запознат с преговорите източник.
Заместник-министърът на финансите на Литва Алгимантас Римкунас изрази задоволство в края на преговорите и увери, че ще бъде гарантирано „финансирането на приоритетни сектори като растежа, заетостта, хуманитарната помощ” с отпускането на повече кредити за управлението на потока от сирийски бежанци.
По искане на Италия след драмата от Лампедуза преговарящите се договориха също да „увеличат средствата” за контрола на имиграцията и за Агенцията за наблюдение на европейските граници "Фронтекс".
Общо 62,4 милиона евро ще бъдат предоставени догодина за „интелигентен и обхватен растеж”, предвиждащ финансиране на транспортната инфраструктура и помощи за малките и средните предприятия.
Споразумението, постигнато след повече от 16-часови преговори, финализира последните промени спрямо бюджет 2013, за който държавите членки приеха да добавят 11,6 милиарда евро.
По време на преговорите е било уредено и отпускането на 400 милиона евро в помощ на жертвите през 2013 г. на наводненията в Германия, Австрия и Чехия, както и на пожарите в Румъния. Макар парламентът да искаше свежи пари, кредитите ще дойдат от неизползваните фондове в размер на 250 милиона евро през 2013 г.
Източник: Ekipnews.com