Само 18 на сто от всички домакинства у нас имат външна изолацията на домовете си, показва анализ на Центъра за изследване на демокрацията. Според данните 40% от жилищата в градовете са с монтирана енергоспестяваща дограма, а 41 на сто имат и външна изолация. В селските райони обаче, където сградите са по-стари, по-малко от 4% от домовете имат енергийно ефективни прозорци и изолация.
Според изчисления на Европейската комисия българските домове в градските райони могат да произвеждат от собствени източници средно по 1600 квтч електроенергия на квадратен метър жилищна площ годишно. Това се равнява на 30% от средното им потребление, пише още в анализа. Българите обаче не се възползват достатъчно от тези възможности. Само 1,5 на сто, или 30 629 от общо 2 060 745 жилищни сгради в България са имали монтирани слънчеви панели в началото на 2011 г. Повече от половината от тях са в градските райони. 87% от слънчевите панели са монтирани в еднофамилни къщи, показват още данните. Висок е делът и на сградите със слънчеви панели сред държавните и общинските институции.
Домакинствата могат да се възползват от две програми за подобряване на енергийната ефективност в жилищните сгради, припомнят от Центъра за изследване на демокрацията. Едната възможност е по линия на оперативна програма „Регионално развитие”. По нея са предвидени 63 млн. лв., от които 50 млн. лв. са за безвъзмездна помощ, а останалите 13 млн. лв. ще се предоставят като нисколихвени кредити. Размерът на субсидията, от която ще могат да се възползват домакинствата, се увеличи от тази година. Вместо 50% от стойността на индивидуалните проекти безвъзмездната помощ беше увеличена до 75 на сто.
Другата възможност е по съвместен проект на Агенцията за устойчиво енергийно развитие, Европейската комисия и Европейската банка за възстановяване и развитие чрез програма за кредитиране на енергийната ефективност в дома. Проектът ще продължи до 31 юли 2014 г. и е на обща стойност 40 млн. евро, като международният фонд „Козлодуй“ предоставя допълнително 14 млн. евро безвъзмездна помощ. Одобрените кредитополучатели могат да се възползват от субсидия до 35% от общия им разход за енергийно-ефективно обновяване.
Източник: www.monitor.bg