Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Окт 8, 2013

Делбата на ниви ще стане задължителна за наследниците на починал собственик на земеделска земя. БСП готви поправки в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, с която ще се фиксира срок от 3 или 5 години след кончината, в който наследниците задължително трябва да са поделили нивите помежду си. В противен случай ще следва глоба, чийто размер тепърва ще се уточнява, поясни пред "Труд" шефката на аграрната комисия в парламента Светла Бъчварова.

"Крайно време е да се въведе ред в поземлените отношения в България. Трябва да се знае чия собственост са отделните ниви. Ако остане сегашната практика да са разпокъсани между няколко наследници, тази земя нито може да се отдаде под наем, нито да се продаде, защото хората не могат да се разберат кой колко да получи за нея. В крайна сметка остават т.нар. бели петна, които или са пустеещи, или се обработват от някой арендатор", коментира Бъчварова.

Предвижда се още цялостното регулиране на поземлените отношения у нас да се поеме от нова агенция за земята, която ще заработи най-късно от март догодина. В новото ведомство ще се регистрират всички договори между собственици на ниви и арендатори. Ще се отбелязват стойността на арендата и сроковете за изплащане. Сред задачите на структурата ще бъде опазването на собствениците от недобросъвестни арендатори и вкарването в ред на спорните парцели.

"Ако не се направи подобен регистър, хората съвсем ще загубят наследствените си ниви, които ще продължат да се заграбват от едрите арендатори", мотивира се БСП. "Нямаме нищо против новата агенция, защото и в момента договорите се регистрират в Службата по вписванията и в общинските служби по земеделие. Най-вероятно тази агенция ще ползва същата информация.

Надяваме се тя да обедини и системата за идентификация на земеделските парцели, по която се дават евросубсидиите за ниви и цялата Интегрирана система за администриране и контрол, която включва и останалите схеми за субсидии, и позволените и непозволените слоеве за субсидиране. Крайно време е цялата тази информация да е достъпна онлайн", коментира пред "Труд" Ангел Вукодинов от Асоциацията на зърнопроизводителите.


Източник: Труд

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив