Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Апр 2, 2014

Предложение за данъчни облекчения за енергийно ефективните жилищни сгради вероятно ще залегне в новия жилищен кодекс, който се подготвя от Министерството на инвестиционното проектиране. Това коментира пред журналисти строителният министър Иван Данов, който участва в конференция за устойчиво строителство, организирана от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

“В момента ние сме в обратната ситуация и има санкции за енергийно ефективна сграда. Като отидете да си платите данъка, ако сте си сменили дограмата - ще плащате по-висок данък. Нормално е, когато направите сградата по стандарт и тя има паспорт, или да се освободи за известно време от данъци, или да има някакви други стимули”, посочи министърът.

Той обаче подчерта, че има съпротива у администрацията най-вече заради очакваното намаление на данъчните приходи. В бъдещия жилищен кодекс на практика ще се определи минимумът от условия за обитаване, които да се гарантират на гражданите, каза още Данов. “Този минимум ще определи и къде е нивото на социалните жилища, оттам нататък може да се направи финансова равносметка, за да се прецени какво е необходимо, за да се решат проблемите на голяма част от населението”, каза той.

Жилищата, които не отговарят на санитарния минимум, вероятно ще трябва да бъдат санирани. “Един жилищен стандарт има две страни – площни показатели и техническо оборудване на сградата. Техническото оборудване би могло да се добави, но при площните показатели… Виждате какво се случва в градовете, хората си остъкляват балконите и това е резервата към тях”, коментира Иван Данов.

“Искаме да създадем и социален жилищен фонд. Освен че има социално значение, той ще намали и спекулативния натиск върху цените на жилищата. Това го има по цял свят, ние сме загърбили този проблем”, допълни строителният министър.

Идеята за създаване на социален жилищен фонд министерството обяви преди по-малко от месец. В момента се работи по концепция за публично-частни партньорства между общините, държавата и частни инвеститори. Държавата и общините могат да участват, като предоставят безвъзмездно терени за строителство. Иван Данов обясни, че се обсъждат с финансисти възможностите за създаването на специален инвестиционен фонд, с който да се финансират дейностите.


Източник: Investor.bg

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив