Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Любопитно

Добави коментар

Юни 14, 2013

Замисляли ли сте се колко високо може да стигне човек в жилищна или офис сграда? Към настоящия момент около 500 и малко повече метра. Но в съвсем близко бъдеще асансьорите ще могат да издигат хората на височина от един километър – буквално в небето. Това може да стане факт и сега благодарение на нова технология за строителство на асансьори и лифтове.

Благодарение на нова фибро-карбонова технология асансьорите вече могат да издигат хората на километър височина – два пъти по-високо отпреди. Това означава, че човек ще може спокойно да се изкачи на най-високата сграда в света в момента – кулата Бурж Халифа в Дубай, висока 828 метра. Пробивът в асансьорната индустрия е с мащабите на революция и се дължи на суперздрав и лек кабел, направен от въглеродни нишки. Изобретението се нарича „Ултрароуп” (Ултравъже) и е дело на финландската корпорация „Коне”. Носещият механизъм е направен от четири фибро-карбонови ленти, уплътнени с пластмасов изолационен слой. Дебелината им е едва 4 мм. Материалът е по-здрав от стомана, но е седем пъти по-лек.

"Архитектурата върви към революционизиране на височината на сградите. Сградите с височина един километър вече не са мечта, те се превръщат в реалност. Един от сериозните проблеми на високите сгради са асансьорите. Сега те стигат височина от километър, но тенденцията е да стигат и по-нависоко, защото сградите стават все по-високи", обяснява Том Дайкхоф – специалист по градоустройство и архитектура.

В момента в света има построени или са в процес на строеж около 20 сгради, високи над 500 метра. Новата асансьорна технология ще позволи повечето от тях да бъдат оборудвани с ултрамодерни, високоскоростни асансьори. Кралската кула, която се строи в момента в Джеда, Саудитска Арабия, ще бъде висока над един километър и когато бъде открита през 2019 г., ще има асансьор, който ще издига посетителите от основата до върха й за по-малко от минута.

"Смятам, че това е най-големият единичен пробив в асансьорната индустрия от появата на безопасния асансьор преди 150 години. Високите сгради ще станат по-ефективни в енергийно отношение и ще привлекат много повече инвестиции, защото това е бъдещето", каза Антъни Ууд – изп. директор на Съвета по високо строителство и градска среда.

Технологията „Ултрароуп” се тества още от 2004 г. и вече е преминала успешно всички сертификационни изпитания в ЕС и САЩ. Фибро-карбоновите асансьорни кабели са показали висока енергийна ефективност, те използват 11% по-малко електроенергия от стоманените.

Освен финландците от Коне и други компании експлоатират фибро-карбоновата технология в строителството на небостъргачи. Същевременно американска компания планира да използва този материал за укрепване на асансьорите със стоманени кабели.


Източник: www.ekipnews.com

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив