Мар 29, 2013 |
|
При потребителското кредитиране около 60% от исканите кредити през февруари са за обединяване на няколко по-малки кредита и погасяване на натрупани задължения, отчитат онлайн консултантите на www.creditpoint.bg
Младите хора между 18 и 25 години са единствените, които на този етап показват притеснение от последните политически събития и предпочитат да не трупат по-големи задължения. Това посочват анализаторите от консултантската компания Кредит Център в доклада си за месец февруари.
„Точни данни за влиянието на последните събития върху кредитния пазар вероятно ще имаме през април и май. Засега наблюдаваме само определени тенденции – по-възрастните кредитополучатели не демонстрират притеснения по отношение на финансовата си стабилност и приключват сделките си за покупка на имот с кредит”, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на КредитЦентър. „Най-младите обаче не разполагат с достатъчно спестявания, защото са в началото на кариерното си развитие. Поради това последните политически събития ги накараха да застанат в изчаквателна позиция”, допълва Тошев. По думите му предпазливостта на кредитополучателите между 18 и 25 години се катализира и от сравнително високите нива на безработица в момента.
Излъчването на силен служебен кабинет, който да организира провеждането на избори в нормална обстановка, както и бързото сформиране на правителство с ясна политика, която да бъде подкрепена от широк кръг избиратели, може бързо да възстанови доверието на потребителите и да върне по-позитивните настроения на пазара.
Ипотечният пазар през февруари остава в рамките на нормалното за началото на годината. Месецът бе по-слабо активен с малко нови промоционални предложения от финансовите институции и почти изравнени предпочитания към двете основни валути – лева и евро.
В същото време онлайн консултантите на www.creditpoint.bg отчитат сериозен ръст на консултациите за потребителки кредити с цел рефинансиране на няколко различни кредита, задължения по кредитни карти или бързи кредити и изчистване на натруапни задължения през зимните месеци. От всеки десет запитвания за потребителски кредит шест са с такава цел. Притеснителното е, че 1/3 от тях вече са натрупали повече задължения, отколкото месечните им доходи позволяват, а някои вече имат и просрочия по част от кредитите си. Това прави невъзможно изтеглянето на нов кредит, с който да облекчат финансовите си затруднения. Консултантите на www.creditpoint.bg съветват да се търсят варианти за справяне с натрупаните дългове преди да се спре обслужването на някое от задълженията, както и да не се трупат нови задължения при положение, че вече е трудно да се обслужват текущите.
В най-краткия месец на годината средният размер на изтеглените ипотечни кредити в страната е 31 561 евро. Съотношението между европейска и българска валута през февруари е 52 на 48 в полза на еврото.
Известен ръст на кредитите, изтеглени в евро, отчитат от Кредит Център в София – 57% от всички. Европейската валута леко доминира и в останалите големи градове в страната, с изключение на Бургас, където кредитите в български пари представляват 56 на 100 от всички. Най-висок остава средният размер в столицата – 38 409 евро, а най-нисък в Пловдив. В Града на тепетата средният размер се равнява на 20 985 евро, отчитат от компанията.
Спад се забелязва още през февруари в броя на хората между 18 и 25 години, изтеглили ипотечен кредит. Най-многобройни остават кредитополучателите между 26 и 35 години – 62.2% от всички. Хората над 45-годишна възраст формират около 8% от всички потребители на кредити в страната през февруари.
Ипотечните заеми между 10 000 и 50 000 евро остават най-популярни сред потребителите – през най-краткия месец на годината те отново са над 80% от всички. Кредитите във високия сегмент - от 70 000 евро нагоре представляват 7% от всички. Едва 2.4% от хората избират да изтеглят малък по размер кредит – до 10 000 евро.
Покупката на жилищен имот остава ключова причина за теглене на ипотечен кредит – близо 96% от потребителите имат тази цел през февруари, сочат данните на Кредит Център. Останалите 4% от изтеглените заеми са с цел лично ползване.
Започналата в началото на 2013 година тенденция за удължаване на срока на погасяване на ипотечния заем се задържа и през февруари. Най-популярният срок остава този между 16 и 20 години, като процентът на предпочелите го се задържа сходен с дяла им през януари. Малко над ¼ от потребителите избират кредит между 21 и 25 години. Кратък период на погасяване – под 10 години, е предпочитанието на 4.3% от кредитополучателите. Над 30 години решават да изплащат заема си 2.1% от получилите финансиране през февруари, отчитат още от компанията.
Външно финансиране между 70% и 80% от стойността на сделката решават да използват близо 24% от потребителите през втория месец на годината. Близък до този процент е делът на хората, решили да изтеглят заем за своята покупка в размер на 60% до 70% от стойността. Сходен е и броят на потребителите, решили да покрият между 50% и 60% от покупката си с кредит. Малко над 4.5% са хората, които са взели решение за поне 60% самоучастие и съответно за заем, покриваш по малко от 40% от цената.
Източник: www.1kam1.com
|
|
|
Добави коментар
Още публикации
Тагове
около
кредити
февруари
няколко
кредита
погасяване
задължения
отчитат
онлайн
консултантите
creditpoint
между
години
последните
политически
събития
трупат
кредит
център
месец
пазар
покупка
имот
тошев
началото
кредитополучателите
потребителите
остава
годината
нови
финансовите
евро
ръст
вече
имат
кредитите
най-краткия
средният
размер
изтеглените
страната
валута
останалите
представляват
компанията
хората
ипотечен
остават
заеми
избират
изтеглят
близо
заем
задържа
сходен
решават
финансиране
стойността
решили
Полезни сайтове
-
Топ класацията на българските сайтове
адвокат Милена Миткова
Адвокат
София
Владимир Йосифов
Консултант
София
Таня Китик
Консултант
София
Антон Илиев
Брокер
София
Кристина Найденова
Брокер
София
инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора