Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Сеп 20, 2013

От Международната федерация по недвижими имоти отчитат недостиг на предлагани качествени къщи и апартаменти на нашето Черноморие. Лукс имоти за сега има единствено на север - голфкомплексите в Балчик и Каварна, и на юг край Созопол.

Анализът на водещи агенции за недвижими имоти у нас в края на сезона показва, че ръстът на туристи, избрали за лятна почивка на морето у нас, не води и до ръст на сделките с ваканционни имоти. Нещо повече - има много провалени сделки, а предлагането се разминава с търсенето. Някои от причините - лошо обслужване, липса на подходяща инфраструктура и не на последно място - некачествено строителство, предаде bTV.

Българите заместват руснаците, които се ориентират към градски имоти. Интерес има и от западноевропейци, но те търсят луксозни имоти, каквито у нас, оказва се, липсват. Според брокери, в Поморие са сключени най-много сделки тази година, и от руснаци, и от българи. А една от причините е развитата балнеология. В Созопол също има ръст на продадени имоти, за разлика от Царево, където няма много желаещи за втори дом.

Във Варна и Бургас пък се търсят градските имоти, предимно от руснаци, и то във високия ценови клас. Търсенето обаче се разминава с предлагането. "Има дефицит на хубави имоти, на качествени имоти, на добре поддържани имоти, на менажирани имоти. Този сегмент все повече и повече почва да се търси", обясни Ирена Перфанова – президент на ФИАБЦИ – България.

Лукс имоти за сега има единствено на север - голфкомплексите в Балчик и Каварна, и на юг край Созопол, а интерес не липсва. "Само комплекс, без развлечения за богатия турист, е едно нищо”, заяви Антония Вирт от агенция за недвижими имоти, добавяйки, че клиентите ги спира това, че не е развита инфраструктурата.

За да дойдат повече ВИП купувачи, са нужни инвестиции в по-малките летища за частни полети, в марини и ловни стопанства. Затворените комплекси, които също се водят по-висок клас, пък крият неочаквани рискове, особено при повторна продажба.

"Там има проблем със заплащането, с изискването колко конкретни трябва да бъдат в заплащането си на общи части", обясни Десислава Фераджиева - от компания за управление на недвижими имоти. Така често новите собственици наследяват без да подозират стари дългове.

Промяна в Закона за етажната собственост, който сега не важи за комплексите по Черноморието, ще въведе по-строги правила при заплащането за поддръжка на общите части и при ваканционните имоти. Това ще вдигне качеството им. Цените сега са конкурентни на тези в Турция и Испания, които дърпат клиенти, включително и българи.


Източник: Dir.bg

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив