Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Авг 16, 2013

Луксозните имоти в София са с около 25 пъти по-достъпни цени от къщите и апартаментите в столицата на Великобритания. Това се посочва в доклад на международната компания за продажба на луксозни имоти Christie's, представен в България от местния партньор Unique Estates. Лондон е абсолютният световен рекордьор по ценови нива на луксозни имоти. Ако средната цена на лукс имот там е 53 890 долара на квадратен метър, то в българската столица тя е 2 650 долара на квадрат, а в Далас - 6 450 долара на кв/м.

Проучването на Christie's се концентрира върху 10 града в света, определени като най-желаните и скъпи дестинации - Далас, Хонг Конг, Лондон, Лос Анджелис, Маями, Ню Йорк, Париж, Сан Франциско, Торонто и Лазурния бряг. В изследването влизат около 33 000 имота на стойност над 1 млн. долара.

За сравнение: в българската столица делът на луксозните имоти е около 10% от всички на пазара. За такива се считат къщите над 700 000 евро. С цена над 1 милион евро са едва 0,5% или около 3 000 жилищни имота в София. Най-скъпите имоти, чиято стойност е съизмерима с тази в световните топ дестинации, са по-малко от десет и цената им рядко надхвърля 10 милиона долара.

„Българският пазар на луксозни жилища е зависим от общата икономическа картина и макар да се развива добре за местните условия, все още е далеч от мащабите на големите световни градове", коментира Весела Илиева, изпълнителен директор на Unique Estates.

„И ако в София най-скъпият наличен на пазара имот струва 10 милиона долара, то в Ню Йорк през миналата година бе сключена сделка за 88 милиона долара. Макар тази стойност сама по себе си да е рекордна, средните цени в българската столица са в пъти по-ниски от нивата в международен план", допълва Илиева.

По думите ѝ, средният престой на луксозен имот на българския пазар е около 1 година. В същото време в Маями, например, едно жилище от висок клас престоява 6 месеца, преди да бъде продадено. Най-дълъг е престоят на лукс имотите в Лазурния бряг - 9 месеца, а най-бързо се сключват сделки за скъпи жилища в Торонто - около месец и половина след като излязат на пазара.

Това, според думите на експертите от Unique Estates, е знак, че българският купувач на лукс имоти логично е по-предпазлив в действията си. Тази група в страната ни е и много по-малобройна на фона на изследваните от Christie's страни по света. По данни на доклада, „типичният" луксозен имот за 5 милиона долара в Торонто е средно 5000 кв. фута или 465 кв.м с 4-5 спални, а в Париж за тези пари може да се купи 4-стаен имот в хубав район.

В София жилищата между 5 и 10 милиона са малко на брой и са ексклузивни. За тази стойност купувачът може да придобие изключително луксозна къща в района на Докторската градина, макар че такъв тип имоти рядко се изкарват на пазара за продажба. Масово най-високата цена, която се среща на родния пазар, е около 1 милион долара, като срещу тази сума купувачът може да се сдобие с къща, където пожелае.

В българската столица профилът на типичния имот изглежда по следния начин:

Къща - в Бояна, около 600 кв.м, с 1,5 - 2 дка двор, на стойност около 700 000 евро. Апартамент - в района на Докторската градина, около 200 кв.м с 3 спални, на стойност около 450 000 евро. Според доклада на Christie's този сегмент на пазара е специфичен и е изолиран от движението на паричните потоци, които политическите промени предопределят. Макар в България това също да е валидно за единичните най-скъпи сделки, политическите събития от последните няколко месеца влияят и на сделките във високия ценови сегмент.

„Имаме лек спад на активността на пазара на луксозни имоти в България през последното тримесечие", коментира Весела Илиева. „Покупката на скъп луксозен имот е свързана със значителни за българския стандарт суми и дори хората с висока покупателна способност са предпазливи напоследък. Очакваме плавното покачване да продължи след летните ваканции на домакинствата, тъй като това е период, в който приоритетни са пътуванията", допълва Илиева.

В световен мащаб расте процентът на хората, които притежават повече от 1 луксозен имот. В Париж тези хора са 40% от притежателите на лукс имоти, в Лондон - 70%, а в американските градове делът им е по-малък - около 20% от собствениците на скъпи имоти в Далас, Ню Йорк, Лос Анджелис, в Торонто имат 2 или дори 3 жилища от висок клас. В София този процент е по-нисък, но все пак, макар и плахо, расте делът на хората, които притежават 2 и повече луксозни имота, коментират от Unique Estates.

Богатите българи от години се интересуват и от покупка на жилище извън страната, коментират още от компанията. Но техният интерес е насочен към ограничен брой локации, като в полезрението им попадат едва две от посочените в доклада на Christie's дестинации - това са Лондон и Лазурният бряг.

Около 10 от сънародниците ни притежават наистина луксозен имот в Лондон, единици са тези с къщи на Лазурния бряг. По-голям брой българи имат апартаменти в австрийската столица Виена, както и тези, които имат интерес към Френската и Италианската Ривиера, където обикновено купуват луксозно жилище тип втори дом, разказват от Unique Estates.


Източник: www.trud.bg

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив