Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Мар 13, 2013

Кои са най-важните неща, за които трябва да се информирате, когато решите да спестявате? В тази връзка ще направя някои разграничения между това - да държите парите си в банка на депозит или да инвестирате средствата си в договорен или инвестиционен фонд.

ДЕПОЗИТИТЕ са парите, които вложителите дават на банките „на заем”, срещу което те получават възнаграждение – лихва. Те могат да бъдат краткосрочни – от една седмица до 1,3,6 или 12 месеца и дългосрочни – над 1 година. Обикновено за депозитите се сключва писмен договор, в който са описани размер, срок, лихвен % и всички специфични условия по съответния продукт.
 
Предимства да изберете този начин на спестяване са:
 
- Доходността е гарантирана до датата на падежа.
- Съгласно българското законодателство по депозитите е гарантирана и главницата от Фонда за гарантиране на влоговете до 100 000 евро /196 000 лева/на един човек в една банка.
- Освободени са от такси за месечно обслужване.
- Налични са по всяко време, т. е. може да ги ползвате винаги когато ви потрябват.
 
Когато избирате депозитния си продукт, обаче, е много важно да го съобразите с вашите конкретни нужди. Ако решите да променяте сумата по време на срока, т.е. да я намалите или увеличите, трябва да знаете, че в повечето случаи се приема за нарушаване на договора и обикновено:
 
- губите част от начислената до момента лихва или цялата.
- Има и депозити, напр. с авансово изплащане на лихвата, при нарушаването на които има и такса, която е за сметка на главницата.
- Ако изтеглите сума надхвърляща 3000 – 5000 лв., плащате и такса теглене. 
- Като планирате разходите по сметката си имайте предвид и 10% данък върху лихвата, който се въведе у нас от януари 2013 г.
 
При ДОГОВОРНИТЕ И ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ФОНДОВЕ се събират повече на брой инвеститори с по-малки суми и близки инвестиционни цели за постигане на значително по-високи резултати, в това число и възможност за допълнителна доходност. И това всъщност е основното предимство на фондовете. При тях обаче тази доходност не е гарантирана, както не е гарантирана и вложената сума и тя може да е както в положителна посока, така и в отрицателна за определен период от време. При тях доходността се определя от разликата - покачване или спад в цените на дяловете, които сте закупили. Фондовете нямат и определен срок, а имат препоръчителен инвестиционен хоризонт и той се определя от риска на активите, в които се инвестират средствата ви. 
 
Фондовете са освободени от данък върху доходността и за това все по-често започват да се рекламират като „алтернатива на депозита” за освобождаване от данък „лихва”.
 
Всъщност, както стана ясно по-горе, това е чудесен начин за повишаване на доходността и спестяване от данъци и смятам, че всеки би могъл да се възползва от тази възможност. Имайте пред вид обаче и съответните разходи, които ще направите и за които задължително трябва да попитате:
 
- Обикновено фондовете са с по-голяма първоначална вноска.
- При закупуването на дялове от някой фонд имате встъпителна такса. Тя може да е от 0,10% до 5% от инвестираната сума.
- Имате и такса „управление” през времето на участие във фонда.
- Такса за обратно изкупуване, която също е процент от инвестицията.
 
За клиентите с по-малко опит, но с желание за инвестиране, фондовете започват да предлагат и спестовни планове с ежемесечно инвестиране на по-малки суми. Това помага за осредняване на цената на дяловете и понижаване на риска от обезценка на инвестицията. При тези планове разходите са по-малки и обикновено са включени в годишната такса за управление или при обратно изкупуване.
И в заключение: който и начин да изберете за съхранение или управление на спестяванията си, винаги се допитвайте до някой независим и компетентен специалист, който ще разясни предимствата и рисковете при използването на съответния финансов инструмент.
 
 
Източник: www.MoitePari.bg
 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив