Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Анализи

Добави коментар

Фев 11, 2013

 

Резонният въпрос при покупка на жилище “Колко струва квадратният метър” вече е демоде. Занапред потенциалните купувачи ще се интересуват от полезната площ на имота и това ще е водещият критерий при избора им. Големи общи части, дълги коридори, вградени колони ще спъват продажбата на апартаменти. Такива жилища няма да се търсят, защото създават неудобства, включително и финансови, за обитателите им.
 
Такава тенденция за близките години очерта председателят на УС на Националното сдружение “Недвижими имоти” Иван Велков на презентация в Пловдив за перспективите на развитие и очакваните тенденции на пазара на имоти и жилищното кредитиране през 2013-2014 г. Събитието бе организирано съвместно с Пощенска банка.
 
Лошата новина
Не очаквайте имотите да поевтиняват още, предупреди Иван Велков. Спад може да има единствено при надценените и некачествени оферти. Другото сигурно нещо е, че новото строителство ще поскъпне заради материалите, вложени в него. На световните пазари цените им започват да се вдигат, така че неминуемо това ще достигне и България. Прогнозите сочат още, че наемните нива ще се стабилизират, което ще доведе и до ръст на обемите наети площи.
 
Къде е Пловдив
Пловдив изостава от другите големи градове - София, Варна и Бургас, по показателят брой издадени разрешителни за строеж, коментират от националното сдружение. През четвъртото тримесечие на миналата година териториалното статистическо бюро в Пловдив е отчело, че в общината са издадени разрешителни за 28 жилищни сгради с 204 жилища в тях и разгърната застроена площ от 24 840 квадрата, както и на 30 други сгради с площ от 36 407 кв. м. Новината тук е, че община “Родопи” изпревари Пловдив по брой издадени разрешителни. Според същите данни в областта са пуснати документите на 116 жилищни сгради с 318 жилища, а общата им площ е 46 533 кв. м. Спрямо предходното тримесечие се наблюдава спад от 7.2 на сто, но на годишна база ръстът е с 19.6%, анализират статистиците.
 
Спекулантите кът
Ретроспекция на миналата година показва, че пазарът на имоти се движи единствено от сделките с жилища. Инвестиции в търговски или производствени площи или имоти с цел отдаване под наем съставляват едва 15 на сто от обемите на пазара за миналата година, съгласиха се и брокерите, присъстващи на събитието.
 
Хората, които купуват имот с цел да печелят от него, са единици. Тези, които имаха пари, го направиха преди кризата и сега недвижимостите им рядко намират пазар. Тези пък, които сега разполагат със свободни средства, предпочитат да ги депозират в банка, счита Иван Велков. Все пак, ако хипотетично сега сте се замогнали, е по-изгодно да инвестирате в търговски площи, отколкото в жилищни, счита той.
 
Банките нарочени
Ако по някаква причина търговските банки намалят размера на лихвите по депозити, пазарът на недвижими имоти ще се раздвижи, категоричен е шефът на сдружението. Банковите депозити категорично надвишават нормата на възвръщаемост в сравнение с инвестицията в имот.
 
Модерна схема
Ако искате да накарате един наемател да пази наетия имот и да се отнася към него наистина “с грижата на добър стопанин”, можете да му предложите следната схема: след година или две да купи апартамента ви, като от цената ще се приспаднат вече платените наеми. Такава оферта може да сработи, разбира се, само в случаите, когато собственикът има намерение да продава, а наемателят е кандидат за свой дом.
 
 
Източник: www.marica.bg
 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив