Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Любопитно

Добави коментар

Май 14, 2013

Брокерските комисионни са обект на немалко дискусии както сред имотни консултанти, така и сред техните клиенти. На българския имотен пазар, наред с добрите професионалисти, дейност упражняват и доста некомпетентни самоуки „брокери“. Обществото с право има притеснения относно размера на брокерската комисионна.

В подобни ситуации българите сме склонни да възприемаме и да се учим от чуждия положителен опит. Брокер Петър Райчев дава пример как стоят нещата около сделките с имоти в Германия. Там нотариалната такса и такса вписване са в размер на 1,5%. Данъкът за придобиване на имот е 3,5%, а агентската комисионна – 7,14 % с ДДС.

Агенцията обаче прави всички проучвания за имота като: документи, състояние, извършени ремонти, сертификати за газови инсталации и много други. Задължения на агенцията са още оформяне на документи, договор за покупко-продажба, съдействие за теглене на ипотечен кредит, вадене на документи, представителство в банката и т.н.

На купувача му се спестява много обикаляне и губене на време. Всичко, което трябва да направи, е да хареса имота и на два пъти да отскочи до банката и до офиса на агенцията.

По думите на брокера цените в Берлин са сходни с тези в София, а доходите са в пъти по високи. Например гарсониера в центъра на германската столица струва 50 000 евро, като подобни жилища в центъра на София се продават на сходни цени.

Германецът плаща 7,14% или 3 570 евро, което са около две-три месечни средни заплати в Берлин. Софиянецът на свой ред плаща 3%, което са 1 500 евро, или отново няколко средни месечни заплати в София.

Райчев е на мнение, че комисионната от 3% е напълно адекватна в България (като се има предвид, че се вземат пари и за огледи и комисионна от строителя).

Трябва да се вземе предвид и спестеното време за обикаляне по огледи на имоти, които не отговарят на критериите на купувача. В България човек може да загуби месеци в безцелно обикаляне и безброй дни неплатена отпуска и накрая пак да попадне на некачествен или ипотекиран имот.

А не е ли далеч по-добре да работи и да изкарва пари за комисионната, която ще плати на своя представител? Той ще е свършил всичко вместо него и ще му е спестил много нерви, разправии и неудобства. Точно така добрите брокери печелят доверието на своите клиенти.

В България мнозинството от брокерите си мислят, че тяхно задължение е само да заведат купувача за 20 минути, да го убедят каква далавера е сделката и да приберат няколко бързи хиляди евро, изразява съжаление специалистът. Той обаче е убеден, че промяната към по-добро вече е започнала.

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив