Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Статии

Добави коментар

Апр 23, 2013

За продажба на ипотекиран имот има два варианта, обяснява брокер Кристина Найденова. Първият е имотът да се продаде с ипотеката. В този случай купувачът поема изплащането на ипотеката. Това става със съгласието на купувача и на банката. Банката трябва да одобри купувача като кредитополучател.

Вторият вариант е продажба на имота със съгласието на банката. С получените от продажбата пари кредитът се погасява и купувачът получава необременен с тежести имот.

Първото и най-важно условие е да се намери купувач за имота, смята брокер Калоян Балинов. Ипотеката трябва да бъде описана в предварителния договор и след това трябва да се извадят документите на имота.

В деня на сделката се представи писмо за намеренията на банката-кредитор да вдигне ипотека, след като сумата по кредита постъпи по сметка. В този случай е необходимо да се извадят два пъти удостоверения за тежести.

По-добре е да се работи само с брокер, съветва Балинов. По думите му използването на адвокатски услуги усложнява нещата, поради факта, че адвокатът работи на такса, а не се възнаграждава за осъществена покупко-продажба.

Според консултант Младен Садинов продажбата на ипотекирани имоти е много често срещан случай и в него няма нищо особено. Имате работа единствено с банката-кредитор. Част от средствата (толкова, колкото е необходимо) трябва да постъпят в банката за погасяване на задължението. След това се взема писмо, с което се заличава ипотеката.

Брокер Димитър Велков съветва да се спазва следния алгоритъм:

1. Провеждане на среща съвместно с продавача и банката-кредитор, където се иска информация за дължимата сума. Важно е тя да не надхвърля цената на покупката.

2. Договаря се банката да издаде писмо с ангажимент, че ипотеката ще бъде вдигната, след като сумата бъде внесена по сметката на продавача.

3. Снабдяване с удостоверение за тежести преди нотариалното изповядване, за да се провери дали върху имота няма други ипотеки.

4. Поддържане на контакт с банката до вдигане на ипотеката.

5. След вдигането се прави проверка, за да е сигурно, че имотът е освободен от тежести.

Ако кредиторът е небанкова институция, нещата са малко по-сложни, но също има решение, казва брокерът в заключение.

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив