Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Статии

Добави коментар

Май 21, 2012

Знанието е новата валута на световната икономика. Това е валутата на бъдещето. Документът „Европа 2020” е стратегия на Европейския съюз за растеж. Тя е свързана с иновациите, които са източник на реални облаги. Иновациите ускоряват и усъвършенстват начина, по който се развиват услугите. Именно те са ключът към подобряване на качеството на живот. Чрез тях конкуренцията се повишава и се създават повече работни места.

Основната идея е, че трябва да има „умен“ растеж или с други думи -  да се продават идеи. „Европа 2020“ съдържа 30 стратегии и има три основни линии: превръщане на Европа в световен лидер в полето на науката, справяне с препятствията пред иновациите (издаване на патенти и др.) и извършване на революция в начина, по който публичният и частният сектор ще работят заедно.

В момента Старият континент харчи с 1,5% по-малко пари от Азия и с 0,8% по-малко от САЩ за изследвания и образование. За разлика от САЩ, Индия и Китай, европейският пазар е „ънфрендли“ към иновациите (въпреки че е най-големият единен пазар). На този фон от Изток се задават страховито растящи силни икономики като Индия, Китай и Северна Корея. Това е заплаха, с която Европа иска бързо да се справи.

Първата стъпка е увеличаването на базата от знания. До 2020 г. ЕС има за цел да увеличи броя на активните изследователи с 1 милион. По план 3% от БВП на съюза трябва да се отделят за наука и изследвания. Ще се разработват и бизнес-академични сътрудничества с цел премахване на затрудненията при мобилността (Еразъм, Сократ и пр.). Пазарът трябва да започне да работи по идеите, които да се продават на подпазар на иновациите.

Какви ще са реалните ползи за обществото? Ще се създаде умна икономика, а от там и стандартът на живот ще се повиши, употребата на публичния сектор ще бъде по-ползотворна, животът ще стане по-дълъг и здравословен, а Европа ще бъде по-зелена. Компаниите пък ще се радват на по-голям достъп до финансови средства и по-евтино патентоване. Пред изследователите ще се открият по-привлекателни позиции с по-добро заплащане. Тренингът на кадрите също ще се повиши, ще има и по-добра трансгранична мобилност. Очаква се отваряне на достъпа до изследователски ресурси, както и облекчено участие във финансирани от ЕС програми.

Къде е мястото на България в този план? Според Министерството на икономиката, енергетиката и туризма една от основните стратегически цели трябва да бъде „повишаването на конкурентоспособността на българската индустрия и подобряване на способността й да устоява на конкурентния натиск на европейския и световни пазари“. Това гласи документът „Иновационна стратегия на Република България“, в който подробно са описани различни финансови и нефинансови мерки.

На първо място е предвидено създаването на Национален иновационен фонд и Национален фонд „Научни изследвания“, които да финансират пазарно ориентирани иновационни и научно-изследователски проекти. Трябва още да се насърчи заетостта на млади специалисти в малки и средни предприятия, както и да се изградят, разширят и оптимизират центровете по компетентност, за да може бизнесът да ползва резултатите на научните организации.

Друга мярка е преминаване от ресурсно към програмно финансиране на научните изследвания за разработване на продукти за пазара. Това трябва да стане чрез оптимизиране на системата „наука-технологии-иновации“. Планирано е да се окаже подкрепа на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост за внедряване на иновации. Необходимо е и да се създаде система за оценка и анализ на иновационните процеси. В стратегията е заложено също привличане на чужди инвестиции в изследователската дейност и създаване на технологични паркове и центрове по предприемачество във висшите училища.

Успехът на иновационната ни стратегия зависи както от политическата, така и от обществената подкрепа. Запознаването на обществеността не е въпрос, който се отнася само до медиите. Кампания трябва да се провежда главно от страна на правителството и с активната подкрепа на индустриални предприятия и научни организации. А крайната цел - България да стане една модерна европейска държава на световно ниво.

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив