От доста време териториите на България са апетитна хапка за много чуждестранни инвеститори. Привлечени от изключително красивата природа и уникалното разположение, все повече чужденци купуват имоти, главно по курортите. Този интерес съответно води до подобряване на инфраструктурата и строителството, което е неизмеримо голям плюс за страната ни в дългосрочен план.
Причина за закупуване на имот са и ниските цени, които остават едни от най-атрактивните за региона. Този факт не е останал скрит за редица чуждестранни инвеститори, от които най-дейни в покупките на имоти безспорно са руснаци и англичани.
На морето, Слънчев бряг остава най-желано място за руските купувачи. Точно в тях се крие и разликата в продажбите на имоти в зимните и летните курорти. През последните години цените в най-развития ни летен курорт постоянно се понижават, като през 2008 година, квадратният метър е струвал между 500 и 1600 евро. Любопитно сравнение между последните две изминали години показва, че е реализирано повишаване на продажбите на имоти с цели 20% през 2011, спрямо 2010. Около 20% варира обаче и намалението на цените в този период, като през 2011 средната цена на закупените апартаменти е била 29 200 евро, а през 2010 - 36 500 евро.
През първото тримесечие на 2012, офертната цена на квадратен метър в Слънчев бряг е 663 евро, което е с 250 евро повече от средната цена на сключените сделки през този период. За сравнение – през първото тримесечие на 2011 средната офертна цена е била 840 евро за кв.м. Дори с постоянни промени в цените и в продажбите на имоти, водещият ни летен курорт си остава най-желана дестинация.
Запазва се и интересът към останалите ваканционни селища по морето. Интересно е, че курорти, като Созопол и Свети Влас са задържали сравнително високи цени за имоти. Средната цена там, дори и в дни на криза не е паднала под 1000 евро за кв.м., а към момента апартаментите са по-скъпи дори и от тези в София.
По малко по-различен начин стоят нещата в зимните ни курорти. Двойно по-малко са сключените сделки за 2011, спрямо последните изминали години. До цели 50 % достигна спадът в сумата за квадратен метър в Банско, спрямо цените отпреди 4 години, когато средната е била в размер на 1200 евро за кв.м. Оферната цена на апартаментите за първото тримесечие на 2012 година в най-популярният ни зимен курорт е 577 евро на кв. м., а средната цена на сключените сделки в същия период е с около 100 евро по-ниска и докато до преди няколко години са се реализирали около 4000 сделки на сезон, то през последната година те са наполовина по-малко. Малко по-добро е положението в другите големи зимни курорти.
В Боровец средната офертна цена за първото тримесечие варира около 750-850 евро за кв. м., а средната цена на сключените сделки е в размер на 650 евро. Подобно е положението и в Пампорово, където средната офертна цена към момента е 750 евро за кв. м., а до сделка се стига на цени около 550 евро за кв. м.
Интересна е статистиката с каква цел се закупува имот. Докато в зимните курорти цели 90 % от имотите са закупени за лично ползване и само 10 % с инвестиционна цел, на морето процентът за лична употреба пада на 70 %.
България разполага с много добри курорти, а в комбинация с ниските предлагани цени си остава примамлива за много чужденци, както любители на зимни спортове, така и за фенове на плажа.
автор: Християн Цуцев