Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Юли 16, 2012

Натрупаните сметки за ток, вода и парно не се наследяват от новия собственик при покупка на жилище, а остават задължение на стария. Това, което бъдещият притежател на жилището трябва да направи след сключване на договора за продажба, е да подаде заявления да му бъдат открити нови партиди за плащане. „Някоя служителка може да се опита да Ви обясни, че трябва да платите старите задължения, но това не е вярно.Каквото и да казват, че пише в общите им условия или вътрешни правила, то няма как да противоречи на закона, защото в противен случай е нищожно”, обясни адв. Милена Миткова. Новият собственик трябва само да представи нотариалния акт за имота.

Честа практика на дружествата, държащи монопола върху доставките на ток, парно и вода, е да искат от купувача да плати всички досегашни сметки, независимо, че те са персонални и си остават задължение на стария собственик. Има дори случаи, в които се отказва откриването на нова партида и купувачът се принуждава да води официална кореспонденция със съответното дружество дълго време, докато успее да я получи, както придвижда законът.

За да бъдат избегнати усложнения от този тип, в договора за продажба може да бъде заложена клауза, с която продавачът да бъде задължен да представи документи за направените плащания по апартамента.

„Понякога агенциите за недвижими имоти предлагат сами да направят новите партиди. В такъв случай не трябва да им се изплаща целият хонорар предварително, а едва след като бъдат представени партиди в съответните дружества с името на новия собственик”, коментират още юристи.

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив