Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Сеп 10, 2012

"Отдавам под наем перфектен апартамент на суперизгодна цена - брокер Иван Иванов." Подобна обява в интернет може да звучи примамливо, но е много вероятно да е фалшива. Както и брокера. Голяма част от офертите в интернет са неверни - рекламират апетитни, но несъществуващи имоти. Пускат се от реални брокери, но с измислени имена. Целта е да се привлече интересът на клиентите.
Това показват наблюденията на млада жена от София. Тя и приятелят й търсили апартамент под наем. Начинанието им отнело 2 месеца - от края на юни до края на август. Ето на какво се натъкнали през това време. Харесали апартамент на добра цена. Той се предлагал от брокер на име Петър Петров. Обадили се на посочения телефон. Оказало се, че посредникът е техен стар познайник.

Той се казвал по различен начин и ги водил преди време на оглед за друг имот. Обяснил, че въпросният рекламиран имот не е наличен, вече бил отдаден. Съмненията на младата двойка са, че такъв въобще не съществува. Само се използват примерни снимки и описание, за да се привлича интересът на кандидат-наемателите.

Подозренията им се подхранват и от други подобни случаи, на които попаднали по време на търсенето си. Често виждали изгодни оферти, но когато се обаждали на изписаните телефони, никой не вдигал. По-късно брокер им връщал обаждането, но от друг номер. Не се представял, не казвал и от коя агенция звъни. Само споменавал, че е търсен от този номер за обявата за апартамент, отново без да уточнява кой.

Разчита се на това, че клиентът е звънял на много посредници и лесно ще се обърка за кое жилище става дума в случая. Така лесно може да му се предложи друг апартамент - някой, който действително се отдава, а не онзи, който е рекламиран за примамка.

Дълго време следях офертите, докато намерим жилище, и забелязах, че няколко атрактивни обяви с едни и същи снимки се качват непрекъснато като нови, което пак е с цел привличане на интерес, разказа младата жена. Брокер й обяснил, че често не се публикуват реалните снимки от страх, че конкуренцията ще "открадне" имота и ще го предлага от свое име.

Друг недостатък на посредниците била практиката клиентите да се водят на огледи за жилища, които не отговарят на изискванията им. Двойката изрично казвала, че не иска първи, последен етаж и краен апартамент, но често се налагало да гледат точно такива. Така губят и своето, и нашето време, смята младата дама. За едно посещение до такъв нежелан имот се наложило да плати такса оглед от 5 лв. Често посредниците използвали и друг трик. Притискат клиента да вземе бързо решение с мотива, че трудно ще намери нещо по-добро в бъдеще.

Нова мода била и практиката да се иска капаро още при огледа. Брокерите съветвали клиентите си да носят достатъчно пари, в случай че го харесат, за да не го изпуснат. Младата дама е на мнение, че комисионата на посредниците - по половин наем от двете страни, е висока. Тя дава пример с Лондон, където се вземали между 6 и 11% от наема.

В крайна сметка тя и приятелят й си спестили плащането на комисиона. След като близо 2 месеца търсили подходящ имот под наем чрез агенция, се принудили да пробват нов подход. Пуснали безплатна обява в сайт с точно описание на желанията си. Няколко дни по-късно им се обадила собственичка на жилище с подходящите параметри. Тя ги харесала за наематели, те пък харесали имота. В края на миналата седмица младата двойка се настани в него.

Източник: 24 часа

Още по темата с имотните измами: 

Имотни измами - какви бяха възможностите и какво се промени

Несъстоятелност, имотни измами, сроителство,...

Несъстоятелност, имотни измами, сроителство, покупка на имот на “зелено”

Дискусия: Имотните измами - включете се!

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив