Регистрация Забравена парола

home home   Мобилна версия

Новини

Добави коментар

Юни 7, 2012

Страховете на гърците, че спестяванията им ще изчезнат от банките или че финансовите им институции ще фалират, доведоха до многократно увеличение на запитванията за цените на имоти и земеделски земи в Пиринско. Според агенции за недвижими имоти от Благоевград и Сандански това е втората вълна на сериозен интерес. Първата била миналата година, когато вървял слухът, че в Гърция се връща драхмата. Но дори и сега съседите ни били недоверчиви и искали да се подсигурят.


Наблюденията на брокерите в Сандански са, че интересът към недвижими имоти в района е предимно от гърци от средната класа - стоматолози, лекари, чиновници от различни администрации. Те са хора, които през годините са имали постоянен и сигурен доход и сега, подгонени от страха, търсят начин да защитят спестяванията си. В Сандански вече има закупени имоти, предимно апартаменти ново строителство, от тази прослойка. Брокерите разказват, че има и запитвания за терени и земеделски земи. Те най-често са от гръцки предприемачи, които правят сметка да изнесат бизнеса си в български градове, разположени по-близо до границата.

В района досега има около стотина новорегистрирани фирми с гръцки собственици. Така, с един удар, комшиите придобиват немалко ползи. Те вече имат право да си купят коли с българска регистрация и така спестяват огромни данъци и акцизи. Още повече се пести от корпоративните данъци. В Гърция те достигат до около 40%. След прехвърлянето на дейността към българското представителство те ще плащат 10% у нас. Освен това инвестират пари във втори дом в България и така разпределят риска, разказват наши банкери, при които има отворени сметки на гърци.

Десетки са комшиите, които вече са си купили парцели и жилища в Сандански и селата наоколо през последните 7-8 месеца. Сделките са направени от хора, на които им предстои излизане в пенсия, или от предприемачи. В Петричко например има доста гръцки пенсионери, които са си купили евтини стари къщи по селата и през седмицата живеят там, защото с пенсиите си у нас си осигуряват по-добър живот. Интерес се появява и към земеделската земя. В момента нивите се търгуват от 7 до 30 евро за квадратен метър в зависимост от местоположението. Комшиите най-често смятали да обработват нашата земя и да наемат местни хора за тази дейност. Новите гръцки собственици, които са си купили апартаменти в Сандански, почти до един са ги отдали под наем и са доволни, че получават доходи от недвижимостите.

Доста по-различна е картината в района на Банско. Според местни брокери преди кризата гърците са били доста по-смели в покупките си. Сега техният дял сред чуждите инвеститори в планинския курорт е паднал до около 10 на сто. Освен това търсели имоти предимно в средния ценови сегмент - максимум до 50 000 - 60 000 евро. Напоследък съседите ни правели запитвания и за цените на търговски площи с добра локация в големите градове. Немалко са и запитванията за процедурите по изграждането на алтернативни източници на енергия на пустеещите ниви.

В Благоевград продължава интересът към халетата на старата промишлена зона, където гърците предпочитат да базират под наем най-вече шивашките цехове. Имало гръцки компании, които проявявали интерес към индустриални имоти, тежка индустрия, свързана с търговия с метали, производство на арматурно желязо, чугунени и пластмасови изделия. Според местните банкери бумът на гръцките инвестиции у нас тепърва предстоял. Техните анализи сочели, че комшиите се пренасочвали главно към България и Кипър. Затова и бизнесът в региона е обнадежден, че ще спечели от кризата при съседите.

автор: Труд, източник: imoti.net

 
 

Добави коментар

 

Още публикации

Полезни сайтове

  • bgtop.net

    Топ класацията на българските сайтове

							Владимир Йосифов

Владимир Йосифов
Консултант
София

							Таня Китик

Таня Китик
Консултант
София

							Антон Илиев

Антон Илиев
Брокер
София

							инж. Петър Петров

инж. Петър Петров
Инженер
Стара Загора

Анкета

Имаме ли нужда от закон, който да регламентира дейността на брокерите?
Резултати Архив